Single Blog Title

This is a single blog caption

Yaralanmalı Trafik Kazasında Manevi Tazminat Belirleme

Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminatı

Yaralanmalı trafik kazası tazminatı davası maddi ve manevi tazminatı kapsamaktadır. Yaralanmalı veya sakatlanmalı trafik kazalarında tazminat davası süresi 8 yıl olup 8 yıl içerisinde maddi ve manevi tazminat davası açılmalıdır. Av. Ferhat Kule tüm trafik kazası tazminat davaları için uzman olup dava sürecinizde hakkını alabilmeleri için müvekkillerine destek sağlamaktadır.

Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminatında Hangi Zararlar İstenebilir?

Yaralanmalı trafik kazası tazminatı davası yaralanan kişi tarafından bizzat açılmaktadır.  Yaralanan kişi maddi ve manevi tazminat talep etme hakkına sahiptir. Yaralanmalı trafik kazasında talep edilebilecek sorumluluklar:

  • Yaralanan kişinin tüm hastane ve tedavi giderleri
  • Yaralanan kişinin ekonomik kazanç kaybı
  • Ekonomik geleceğinin kaybının tazminatı
  • Kalıcı sakatlık sonucu kazanç kaybı
  • Geçici iş göremezlik kazanç kaybı
  • İyileşme sürecinde yaşanan tüm harcamalar

İçin tazminat davası açılabilmektedir.

Yaralanmalı Trafik Kazasında Manevi Tazminat Belirleme

Yaralanmalı trafik kazasında manevi tazminatın temel amacı kişinin huzur duygusunu kazandırmaktadır. Yaralanmalı trafik kazası tazminatı için zenginleşme amacı güdülmemektedir. Mahkeme tazminat ile ilgili hüküm verirken olayın yaşanmasından ve sonucundan duyulan üzüntünün kısmen de olsa giderilmesini hedeflemektedir. Manevi tazminat davası belirlenirken dikkate alınan durumlar:

  • Olayın meydana geliş şekli ve kusurlu taraf
  • Davacı ve davalının ekonomik ve sosyal durumu
  • Tasarların kusur durumu

Dikkate alınmaktadır. Davacının mağdur edilmeden Yargıtay kararları dikkate alınarak yerel mahkemeler tarafından manevi tazminat davaları görülmektedir.

Yaralanmalı Trafik Kazasında Tazminat Kimlerden Alınır?

Trafik kazalarında maddi ve manevi tazminat aracın sürücüsünden alınabilmektedir. Kazaya sebep veren aracın sürücüsü kusurlu ise sürücü için maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Yaralanmalı trafik kazası tazminatı için aracın sahibine de dava açılabilir.

Aracın sürücüsü ve aracın sahibi farklı ise ruhsat sahibi içinde tazminat hakkı doğmaktadır. Yaralanmalı trafik kazasında trafik sigortası veya kasko sigortası hangi şirket tarafından yapılmış ise o şirket tüm zararlardan kanunlara göre zorunludur ve yaralanan kişi maddi kaybının telafi edilmesi için tazminat davası açma hakkında sahiptir. Yaralanan kişinin yakınları kazadan ötürü ayrıca manevi tazminat davası açma hakkına da sahiptir.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button