Single Blog Title

This is a single blog caption

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Açma Süresi ve Zaman Aşımı Süresi

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Destekten yoksun kalma tazminatı ölen kişinin hayattayken destek verdiği kişilerin ölüm sebebiyle destekten mahrum kalması sonucunda uğradıkları zararı karşılamak için açılan davadır. Hak sahibi kişiler maddi ve manevi tazminat davası açabilme hakkına sahiptir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası

Destekten yoksun kalma tazminatı maddi dava türlerinden olup aynı dava içinde manevi dava da açılabilir. Davanın açılabilmesi için ölen kişiden maddi destek alınması gerekmektedir. Yaşarken destek alınmayan kişinin ölümünden önce maddi destek alınmıyor ise ölümünden sonrada böyle bir hak oluşmamaktadır.

Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davasını Kimler Açar?

Destekten yoksun kalma tazminatı davasını açabilecek kişiler:

  • Ölen kişiden destek alan tüm kişiler: Ölen kişiden yaşarken destek alan herkes maddi tazminat davası açabilir. Ölen kişinin amcası, dedesi ve nişanlısı gibi akrabası olan veya olmayan kişileri kapsar. Ölen kişi bir arkadaşına yaşarken maddi destek sağlıyor ise yardım alan kişi destekten yoksun kalma tazminatı davası açabilir. Bu gruptaki kişilerin ölen kişiden maddi destek aldığını ispatlaması gerekmektedir.
  • Anne, baba, eşi ve çocukları: Anne, baba, eş ve çocuklar yaşarken birbirine destek sağladığı Yargıtay tarafından kabul edildiğinden öldükten sonra destekten yoksun kalma tazminatı davası için herhangi bir ispata gerek yoktur. Ancak davalı ailenin birbirine destek olmadığını kanıtlama hakkına sahiptir. Örneğin çocuklarıyla ilgilenmeyen bir anne çocukları trafik kazasında vefat ederse destekten yoksun kalma tazminatı davasında maddi tazminat alamaz.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Açma Süresi ve Zaman Aşımı Süresi

Destekten yoksun kalma tazminatı davası açma süresi 2 yıldır. Trafik kazası sonucu kişi bir süre tedavi gördü ise ölüm tarihinden itibaren 2 yıl süresi başlamaktadır. Tazminat yükümlüsü ve zarar gören kişi destekten yoksun kalma tazminat davası açma zaman aşımı süresi ise 10 yıldır. Destekten yoksun kalma tazminatı fiili suç teşkil ediyorsa suç için öngörülen ceza zamanaşımı süresi ile tazminat davası da açılabilmektedir. Av. Ferhat Kule zarar hesaplama yöntemini kullanarak en yakın miktarı davada konu edinmektedir. Tüm soru ve sorunlarınız için Av. Ferhat Kule ve Kule Hukuk Ofisinden destek alabilirsiniz.

 

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button