Single Blog Title

This is a single blog caption

Trafik Kazası Tazminat Davasında İstenebilecek Zararlar

Trafik Kazası Tazminatı

Trafik kazası tazminatı bir motorlu aracın katıldığı kazada bedensel yaralanma, bedensel zarar ve ölüme uğrayan kişiler tarafından alınmaktadır. Trafik kazası tazminatı bedensel ve maddi zararları ifade etmek için kullanılmaktadır.

Trafik Kazası Tazminat Davasını Kimler Açar?
Trafik kazası geçirip yaralanan kişinin kendisi maddi ve manevi trafik kazası tazminat davası açma hakkına sahiptir. Trafik kazası sonucu yaralanan kişi iş gücü kaybına uğrayacak ise maddi tazminat davası kaza sonrası üzüntü yaşıyor ise manevi tazminat davası açma hakkına sahiptir.

Trafik kazası tazminatı kişinin kendisi tarafından açılabileceği gibi yaralanma yaşandı ise yaralanan kişinin yakınları da manevi tazminat davası açabilir. Kişinin anne, baba, çocuk, eş veya nişanlısı dava açma hakkına sahiptir.

Ağır bedensel yaralanmalarda kişinin yakınları dava açar. Ölümlü trafik kazalarında ise ölen kişiden destek alan herkesin maddi ve manevi trafik kazası tazminatı davası açma hakkı bulunur. Ölen kişi evli ise eşi ve çocukları ölen kişi bekar ise anne ve babası ispata lüzum olmaksızın destekten yoksun kalma tazminatı davası açma hakkı bulunur.

Trafik Kazası Davası Yetkili Mahkemeler

Yaralanmalı veya ölümlü trafik kazası tazminatı davalarında birden fazla yetkili mahkeme bulunmaktadır. Yetkili mahkemeler:

  • Davalı taraflar ikamet ettiği bölgedeki adliyelerde dava açabilir.
  • Trafik kazanının meydana geldiği bölgedeki mahkemede dava açılabilir.
  • Trafik kazasında kusurlu olan tarafın ikamet ettiği bölgedeki mahkemede dava açılabilir.
  • Trafik sigorta şirketine açılacak olan davarlarda ise Trafik sigortası şirketinin bulunduğu bölgedeki mahkemede de dava açılabilmektedir.

Av. Ferhat Kule ile iletişime geçerek yetkili mahkemeler konusunda bilgi alabilir ve hakkını korumak için trafik kazası tazminatı hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Trafik kazası tazminatı davaları Asliye Hukuk Mahkemesi ve Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açılabilir.

Trafik Kazası Tazminat Davasında İstenebilecek Zararlar

Ölümlü trafik kazasında ölen kişinin cenaze giderleri. Destekten yoksun kalma tazminatı. Desten alan herkes tarafından açılabilir. Yaralanmalı kaza gerçekleşti ise tedavi giderleri ve iş kaybı yaşanacak ise maddi manevi tazminat davası açılabilir.

 

Ayrıca kazanan ötürü duyulan elem ve keder manevi trafik kazası tazminatı kapsamında yer almaktadır. Trafik kazası tazminat davalarını birçok faktör etkilediğinden avukat aracılığıyla takip edilmesi yararlı olacaktır.

 

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button