Trafik Kaza Raporuna İtiraz

Trafik Kaza Raporuna İtiraz

Trafik kazası sonrası yaralamalı veya ölümlü kazalarda savcı talimatıyla olay yeri ekipleri kaza yerinde inceleme yaparak delil toplamaktadırlar. Yine yaralama veya ölümle sonuçlanan kazalarda soruşturma aşamasında kaza yerinde kameranın varlığı ve mevcut ise kayıtlarının alınması, sonraki süreçte ulaşılan tanıkların ifadeleri benzeri hususlarla trafik kazasını inceleyen görevliler hariç bölge karakolları da ilgilenmektedir. Ancak tüm bunlar trafik kaza sonuçlarını inceleme seyrini değiştirebilen koşullardır. Fakat sonrasında meydana gelen gelişmelerden kazayla ilgilen görevlilerin haberi dışında rapor hazırlanmış ve teslim de edilmiş olabilmektedir.

Kaza Raporu Bilirkişi İncelemesi

Trafik kaza raporları mahkemeye intikal ettiğinde, hakim kaza sonucunu nihai karara erdirmek adına kazaya ilişkin değerlendirme yapması için bilirkişi incelemesi isteyebilmektedir.

Kaza raporu hazırlama sürecinde bilirkişiler, ellerindeki tanık veya tarafların ifadelerini kamera veya fotoğraf kayıtlarını mahkemenin tanıdığı süreçte değerlendirip rapor düzenlemektedirler. Fakat bilirkişilerin değerlendirme farklılıklarıyla karşılaşılabilmektedir. Ayrıca kaza raporunu hazırlayan bilirkişinin kazayı değerlendirme açısı, yasal bilgi deneyimi benzeri hususlar raporun eksik veya farklı hazırlanmasına sebebiyet verebilir. Dolaysıyla tüm bu olasılıklar bilirkişi raporlarına itiraz hakkı sunmakta; böylece birçok bilirkişi tarafında trafik kaza raporu değerlendirilebilmektedir.

İtiraz Dilekçesi

Trafik kaza raporuna itiraz edilmek istendiğinde doğrudan trafik konusuyla ilgilenen sulh ceza mahkemesine veya trafik kaza avukatları desteğiyle dilekçe yöntemiyle itiraz edilebilmektedir.

Bu konuda daha fazla bilgi almak için büromuzun alanında deneyimli avukatlarından danışmanlık hizmeti sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button