Trafik Kazalarında Bilirkişi Raporları Ne Kadar Doğru?

Trafik Kazalarında Bilirkişi Raporlarının Değerlendirilmesi

Trafik kaza sonrası olay yeri birçok ekip ve insan karmaşasına dönüşebilmektedir. Kazanın niteliğine ilişkin destek ekipleri kaza yerine görevlendirildiğinde; kazanın maddi hasarlı yaralamalı veya ölümle sonuçlanmasına ve olayın özelliğine göre koruma önlemleri uygulanmaktadır.

Trafik kazalarının sonucunda hasarlı, yaralamalı ve ölümle sonuçlananlarda bazen olaya karışan maktul, araç ya da sürücü faili meçhul olabilmektedir. İdari, hukuk ve ceza davalarının sürdürülebilmesi adına bunların belirlenmesi önem ifade etmektedir. Fakat kaza sonrasında kaza yerinde ve diğer durumlara ilişkin yeteri kadar çalışma yapılmadığı zaman tespit gerçekleştirilememekte ya da doğru kanıya varılamamaktadır. Bu durum stres ve masrafı arttırmakta bürokrasiyi uzatmaktadır. Nitekim taraflarda mağdur olurken ceza adalet sistemi yeterli olmamaktadır. Tüm bu durumların azaltılabilmesi için kaza yerinin kaza sonrası muhafaza edilmesi, tespitin yapılması ve değerlendirmenin sistemli sürdürülmesi gerekmektedir.

Kusur İncelemeleri

Uygulamada kusur incelemeleri, tek veya üç kişiden oluşan teknik bilirkişilere yaptırılmakta; hukuki açıdan yetersiz bu görevliler, trafik kazalarında olası tazminat davalarında zararın tespiti için mevcut neden-sonuç bağını tespit edebilmekte gerekli tutumu gösteremezler. Raporların kusur açısından genel incelemesi “kurallara uyum düzeyleri” gibi sınırlı çerçevede kalmaktadır. Hatta kurallara uygun davranılmamış bile olsa , zararı meydana getiren davranış ile kurallara uymazlık arasındaki mevcut neden-sonuç bağı kurulamadığında, kusur başka yerde aramak gerekir.

İtiraz Durumu

Büyük kazalar, yaralamalı yada ölümlü kazalara savcı talimatı ile olay yeri inceleme ekipleri gelip kaza yerinde inceleme yapıp delil toplayabilirler.

Ayrıca yaralamalı ölümlü kazalarda soruşturma evresinde olay yerinde kamera olup olmadığı varsa kayıtların alımı, sonradan gelen tanıkların ifadesi gibi konulara trafik kazasına bakan görevliler haricinde bölge karakolları bakarlar.

Tabi bütün bunlar kazanın seyrini değiştirebilecek gelişmelerdir. Ancak sonradan ortaya çıkan bu gelişmelerden kazaya bakan trafik görevlilerin haberi olmaksızın rapor çoktan hazırlanıp teslim edilmiş olabilir.

İtiraz Dilekçesi

Trafik kaza raporuna itiraz doğrudan trafik konusuna bakan sulh ceza mahkemesi (hakimliğine) veya avukatlar aracılığıyla hazırlanan dilekçe ile yapılmaktadır.

Bu konuda daha fazla bilgi almak için büromuzun alanında deneyimli avukatlarından danışmanlık hizmeti sağlayabilirsiniz

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button