Single Blog Title

This is a single blog caption

Online İtibar Yönetimi

Teknolojik imkanların yaygınlaştığı hemen hemen her sahada dijital ortamların kullanıldığı günümüzde beşeri tutumlar sanal ortamda da karşılık bulmaktadır. itibar da bunlardan biridir. Online ortamda itibar yönetimi gerek bireysel gerekse kurumsal açıdan popülaritesini koruyan ciddi bir olgudur. Kişi veya örgütlerin sanal ortamda itibarlarının takibinde ve yönetiminde uzman desteğine ihtiyaç duymaktadırlar. Zira sanal ortamda yetkinlik beceri isteyen bir alandır ve bilişim hukuku kişi veya kuruların sanal ortamdaki menfaatlerini konu edinmekte bilişim avukatları da bu konuda destek vermektedir.

 

Online itibar yönetimi; bireyin veya örgütün itibarını zedeleyecek sosyal medya karalamaları, yalan yorumlar, sahte hesaplar, yanlış bilgilendirme, bilginin sızması, eski personellerin nefret söylemleri benzeri saldırıların engellenebilmesi için başvurulabilecek optimum çözümdür. Online itibar yönetimiyle hem bireylerin hem de kurumların sanal ortamda itibar takibi yapılabilir ve gerekli önlemler alınabilir.

 

Kişi veya kurumlar internet ortamında itibarlarının yanlış yönlendirmeler ve aslı olmayan haberlerden dolayı zedelendiğinin bilincinde olduğunda yasal haklarıyla bu durumun önüne geçebilirler.

 

İnternet ortamında kişi veya kurumların bugünlerine ya da geçmişlerine yönelik  veya gerçek dışı bilgiler ya da hakaret içerikli yayınlar yapıldığında online itibar yönetimiyle bu durum iyileştirilebilir. Kişilerin eski fotoğrafları, eski ilişkileri, sanal ortamda  arama sonuçlarında en üst sıralarda yer aldığında bu içeriklerin kaldırılması içinOnline İtibar Yönetimi yardımcı olmaktadır.

 

Online itibar yönetimi online itibarın düzenli takibi, itibar zedeleyici içeriklerin tespiti ile kaldırılması, yeni ve olumlu içeriklerin ön plana çıkartılması suretiyle yapılacaktır. Online itibarın düzenli takibi ile olumsuz içerikler online platformlarda ortaya çıktığında kriz oluşmadan yönetim sağlanabilecektir. Bu krizlerin önlenmesi itibar ve dolayısıyla kişilerin tanınırlığı anlamında oldukça gerekli ve hatta şarttır. İnternette bulunan olumsuz içeriklerin kaldırılması 5651 sayılı  Kanunda öngörülen hallerden birinin varlığı halinde mahkeme kararı ile mümkün olabilmektedir.

İçerik Kaldırma Hukuki Süreç

İnternetten içerik kaldırma online itibar yönetiminde sıklıkla tercih edilen bir yönetmedir. Bu işlem ilişkin düzenleme, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun  kapsamında incelenmektedir. Kanun, olumsuz içerik oluşturan, içerik sağlayıcılarına ve yer sağlayıcılarına birtakım yükümlülükler vermektedir. Mevzuat kapsamında içerik kaldırma, cevap, düzeltme metni yayınlama ya da içeriği engelleme benzeri kararlar yer almaktadır. Bu düzenlemelere göre öncelikle olumsuz içeriğe karşı ihtar gönderilir; ihtara cevap verilmemesi veya  gereğinin yapılmaması durumunda, ilgili mahkemeye başvurulmaktadır. Böylece içeriğin kaldırılması/silinmesi yönünde karar alınacaktır. Mahkemenin verdiği kararın yerine getirilmemesi durumundaysa bu tutuma karşılık 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilir.

Online İtibar Yönetiminde Hukuki Destek

Kısacası, olumsuz veya hatalı içeriklerle adından söz ettiren bir işletme, marka veya birey dijital ortamın sınırsızlığı ve yaygınlığı karşısında vakit kaybetmeden deneyimli bilişim avukatına başvurmalıdır. Böylece gereken hukuki süreç başlatılarak olası maddi zararları ve itibar yitimlerinin önüne geçilebilir.

 

Online itibar yönetiminde içerik kaldırma davası nasıl açılır? Online itibar yönetiminde hukuki süreç kapsamı nedir? Online itibar yönetiminde hukuk süreç ne kadar sürer? Online itibar yönetiminde dava masrafları benzeri hususlarda daha fazla bilgi almak ve diğer sorularınız için büromuz alanında deneyimli BİLİŞİM avukatlarından danışmanlık hizmeti sağlayabilirsiniz

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button