Single Blog Title

This is a single blog caption

İNTERNET ÜZERİNDEN TEHDİT VE ŞANTAJ SUÇU

Günümüzde iletişim ve sosyal medya platformları kullanılarak bireyleri “tehdit etme” ve “şantaj suçu” ile sıklıkla karşılaşılmaktadır.

Yaygın kullanıma sahip internetin küresel çapta etkinliği sebebiyle Türkiye’de veya dışında yaşayan herhangi biri internet üzerinden tehdit ve şantaj suçu işleyebilmektedir. Bu suç türü ulusla çapta genellikle “internet aracılığıyla şantaj” suçu olarak bilinmektedir.

Türk Ceza Kanunu’nda “tehdit” ve  “şantaj” suç olarak tanımlanmıştır. Tehdit suçunda korkutma hususu belirgin iken, şantaj suçunda haksız menfaat sağlama söz konusudur.

Tehdit ve şantaj suçları sosyal medya platformlarında açık olarak işlenebilmektedir. Bu durumda tehdit veya şantaj suçunu online ortamlarda işleyen kişi için ağırlaştırılmış ceza uygulamalarından bahsedilecektir. Online tehdit ve şantaj suçları sosyal medya platformları üzerinden bilişim kanalları kullanılarak cep telefonu, kısa mesaj ya da yüz yüze işlenmesi bu durumların suç teşkil etme niteliğini bozmamakta farklılık arz etmemektedir.

 

İnternet Üzerinden Tehdit ve Şantaj Suçunun Cezası

TCK’da basit tehdit suçunun cezası 6 aydan 2 yıla kadar hapis, tehdit malvarlığına yönelik ise 6 aya kadar hapis veya adli para cezasıdır ve soruşturulması şikayete tabidir. Şantaj suçunun cezası ise “bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası” olarak düzenlenmiştir ve soruşturulması için şikayet aranmamıştır.

 

Online Tehdit ve Şantajın İspatı

Şantajın ispat edilmesi açısından, var olan delillerin toplanması ve bunların saklanması başlıca dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Bireyin şantaj mağduru olduğunu kanıtlamak ve haklılığını yargı sürecine taşıyabilmek için, söz konusu konuya dair bilgilere ve görüntülere ihtiyaç duyulmaktadır. Nitekim bu derece önem arz eden süreçte özellikle konuşmaların ekran görüntülerinin kaydedilerek muhafaza edilmeleri gerekmektedir.

Suç unsurunun, sosyal medya araçları üzerinden işlenmesi, cinsel içerikli benzeri koşullar söz konusu olduğunda, mağdur bireylerin kesinlikle bir bilişim avukatından destek almaları gerekir. Nitekim, mağduriyet yaşayan birey hukuki bir tedbir almadığı takdirde şantaj devam edecek ve haksız menfaat sağlanma sürekli hale gelecektir.

İnternet üzerinden tehdit ve şantaj suçu nedir? Online tehdit ve şantaj suçu kapsamları nelerdir? İnternet üzerinden tehdit ve şantaj davasının kapsamları nedir? Online tehdit ve şantaj suçu ispatlanabilir mi? İnternet üzerinden tehdit ve şantaj davaları ne kadar sürer? ve dava masrafları benzeri hususlarda daha fazla bilgi almak ve diğer sorularınız için büromuz alanında deneyimli Bilişim Hukuku avukatlarından danışmanlık hizmeti sağlayabilirsiniz

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button