Single Blog Title

This is a single blog caption
Yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı 2019

Yatırım Yoluyla Vatandaşlık

Yatırım Yoluyla Vatandaşlık

Yatırım yoluyla vatandaşlık alma sermayesi olan kişilerin sıklıkla başvurduğu bir durumdur. Bazı ülkeler belirli miktarda bir yatırım yapan kişilere vatandaşlık veriyor. Bu yatırım da bir konut satın alınması ya da işyeri açılması şeklinde oluyor. Farklı ülkelerde olduğu gibi Türkiyede yatırım yoluyla vatandaşlık veriyor. Bunun için de ilk olarak bazı şartların sağlanması gerekiyor. Daha sonrasında ise belirli bir sermayenin olması Türk vatandaşlığının alınabilmesi için yeterli oluyor.

Hangi Ülkeler Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Veriyor ?

Belirli bir yatırımın yapılmasının ardından bazı ülkeler vatandaşlık veriyor. Bu yatırımın ne olacağı ya da ne kadarlık olacağı da ülkede ülkeye farklılık gösteriyor. Örneğin yatırım karşılığında vatandaşlık veren ülkelerden bir tanesi olan Bulgaristan, 500 bin Euro değerinde devlet tahvili alınması durumunda bu vatandaşlığı veriyor. Yatırım yoluyla Yunanistan vatandaşlığı için ise yatırımın miktarının 250 bin Euro olması gerekiyor. Ancak bu yatırımı yapan kişilere doğrudan vatandaşlık verilmiyor. Yunanistan yatırım yapanlara ilk olarak oturma izni sağlıyor. 7 yılın sonunda da vatandaş olmaya hak kazanılabiliyor. Yatırım yaparak vatandaşı olunabilecek diğer ülkelerden bazıları ise şu şekildedir:

  • İngiltere,
  • İspanya,
  • Dominik Cumhuriyeti,
  • Malta,
  • İtalya.

Hangi ülkenin vatandaşı olmak isteniyorsa o ülkenin şartları incelenmelidir. Her ülkenin belirlemiş olduğu kurallar birbirinden farklıdır.

Türk Vatandaşı Olmak İçin Ne Kadarlık Yatırım Yapılması Gerekiyor?

Yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı almayı düşünen yabancı ülke vatandaşlarının 250 bin Dolarlık yatırım yapması gerekiyor. Ayrıca yatırım yapılarak satın alınan taşınmazın 3 yıl boyunca satılmaması gereklidir. Bunun için de bu taşınmazüzerine 3 yıllık şerh konuluyor. Bunun yanı sıra Türk vatandaşlığını almak isteyen kişilerin başvurabilecekleri yollar şöyledir:

  • 50 kişilik istihdam oluşturmak,
  • En az 3 yıl tutma şartıyla Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara 500 bin dolar yatırmak.

Türk vatandaşı olmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin de bu konuda danışabilecekleri avukat Ferhat Kule’dir. Uluslararası bir avukat olan Kule, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilmek için de başvuruları gerçekleştirebiliyor. Bunun için de https://ferhatkule.av.tr internet sitesindeki iletişim bilgileri ile avukata ulaşılması gerekiyor.

 

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button