Single Blog Title

This is a single blog caption
istanbul Ticaret avukatı 2019

Vatandaşlık Hukuku ve Yatırım Yoluyla Vatandaşlık

Vatandaşlık Hukuku ve Yatırım Yoluyla Vatandaşlık

Yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı kazanılmasına ilişkin Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı geçerli olmaktadır. Vatandaşlık hukuku kapsamında Türk vatandaşlığının kazanılması için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Türkiye’de belirli miktarda yatırım yapılması; ev, arsa, dükkân vb. alımları veya istihdama yönelik yatırımlar sonucu vatandaşlık kazanma hakkı doğmaktadır. Bunun için kararnamede belirli miktarda yatırımın yapılması ön görülmüştür. Yabancıların yatırım yoluyla vatandaşlık kazanması için söz konusu resmi belgelerde ve kanunda belirlenen şartların taşınması ve bu kişilerin vatandaşlık için yasal süreci takip etmesi gerekmektedir.

Yatırım yoluyla vatandaşlık kazanmak için kişilerin belirli sürelerle yatırım yaptıkları taşınması satmaması ve yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararında belirlenen yatırım miktarı şartını sağlamaları gerekmektedir. Yatırım yoluyla vatandaşlık kazanmak isteyenler için yapılan son değişiklikle birlikte indirime gidilmiştir. Türk vatandaşlığının alınması için belirli oranda sermayenin olması gerekmektedir.

Yatırım Yoluyla Vatandaşlık İçin Yasal Süreç Nasıl İşler?

Türkiye başta olmak üzere birçok farklı ülke tarafından belirli oranda yatırım yapan kişiler için vatandaşlık verilmektedir. Yatırım yoluyla vatandaşlık veren; İngiltere, İspanya, Malta, İtalya vb. ülkelerin her birinde farklı şartlar aranmaktadır. Türkiye’de de yatırım yoluyla vatandaşlık hakkı kazanmak isteyen kişiler için belirlenen yatırım oranları;

  • Gayrimenkul için: 250.000 $
  • İstihdam yaratan/ şirket kuran için: 500.000 $

Olarak belirlenmiştir. Söz konusu yatırımlar için Türkiye’deki kamu bankalarında bu paraların kalması veya söz konusu taşınmazların en az 3 yıl süreyle satılmaması gerekmektedir. Türk vatandaşlığı almak isteyen kişiler bazı yasal şartları da yerine getirmeleri gerekmektedir. Vatandaşlık hukuku uzman avukatı https://ferhatkule.av.tr/  ile iletişime geçerek söz konusu yatırım araçlarınızın vatandaşlık hakkının alınması için yeterli olup olmadığını öğrenmeniz mümkündür.

Yasal olarak kişilerin vatandaşlık hakkı elde etmeleri için temelde üç farklı adımı yerine getirmesi gerekmektedir. Bunun için;

  • Uygunluk belgesi alınması (ilgili resmi kurumlardan alınır)
  • İkamet izninin alınması ve
  • Türk vatandaşlığı başvurusu

Yapılması gerekmektedir. Yatırım ile vatandaşlık Türkiye başata olmak üzere birçok ülkede benzer adımlar uygulanarak alınabilmektedir. Tüm bu süreçlerin doğru idare edilebilmesi için uzman avukattan destek almanız gerekmektedir.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button