Single Blog Title

This is a single blog caption

Vanuatu Vatandaşlığı

Vanuatu Pasifik Okyanusu’nun 21. yüzyıl gözde ülkelerinden olmakla beraber uluslararası siyasi konjoktüre dahil olmayıp rahat yaşam tarzı ve sıcak iklimi ile talep gören bir ülkedir. Son yıllarda benzeri bulunmayan bir vatandaşlık programına sahip olan Vanuatu yatırımcıların gözdesidir. Gözde olmasının en büyük iki avantajın en başta söyleyelim:

1- 2 ay içerisinde biten bir programdır.

2- 130’dan fazla ülkeye vizesiz erişim imkanı sağlar.

VANUATU VATANDAŞLIK PROGRAMI NEDİR?

Vanuatu Vatandaşlık programı 2017 yılında yabancı yatırımcıları ülkeye dahil edebilmek için  başlatılmış bir programdır. Kalkınma Destek Programı’na finansal katkıda bulunarak Vanuatu vatandaşlığı elde etme fırsatı sunar.

NEDEN VANUATU VATANDAŞLIĞI SEÇİLMELİ

Vanuatu zengin kültüre, panaromik manzaralara ve neşeli bir yaşama ev sahipliği yapar. Dünya Mutluluk Oranı ve Sıralaması-Araştırması’nda görüldüğü üzere Vanuatu dünyanın en mutlu ülkesidir.

En düşük suç oranına sahip ülkelerden biri olan V            anuatu buna rağmen sahil ve tropik yaşamı ile kafaları karıştırmaktadır. Suç oranı çok düşük olmakla birlikte tropik yaşam refah ve huzurludur.

Commonwealth üyesi Vanuatu İngiltere Avustralya gibi 130’dan fazla ülkeye vizesiz ulaşım ve yaşam imkanı sunar.

Ülkeye dışarıdan nakil edilecek para ve insan gücü ile geliştirmek isteyen Vanuatu yetkilileri ise, Ulusal Meclislerinde ve idarelerinde aldıkları belli kararlar ile bazı olguları şart koşmuştur. Bunlar:

1- En az 18 yaşında olmak

2- Temiz bir adli sicil kaydı sahip olmak

3- kötü ve muhtaciyet yaratan sağlık durumuna sahip olmamak

4- Gerekli finansal katkıyı yapabilmek (HİBE)

Söz konusu şartlara istisnasız uyum sağlayan her birey milleti, vatandaşı olduğu ülke ne olursa olsun vatandaşlığa kabul edilir. Fakat uygun gördüğü usuli istikameti eksik-yanlış ifa etmemek ve süresi içerisinde temsilcisiyle yahut şahsen istisnaen yazılı evraklarıyla hazır olmak Vanuatu vatandaşlık programının başarıyla tamamlanabilmesi en önemli, belkide tek şarttır.

2 ay kadar süren etkili-vekaleten bir temsilci ile yahut kendi bilgi birikimininizle idare olunacak bir süreç sonunda vatandaşlık hakkını hibe ödemek şartıyla kazanırsınız. Hibenin ödenmesinin ardından ise takdiri kararınızla yemin törenine katılabilirsiniz. Vatandaşlık işleminizin olumlu sonuçlandığında dair uluslararası geçerliliğe sahip ve 130’dan fazla ülkeye vizesim erişim imkanı sağlayan Vanuatu Pasaportu’nu fiili ve mülki hakimiyetinize katarsınız.

Bunun için yukarıda izah edildiği üzere en önemli olgu HİBE ödemek.

1- Tek başvuru sahibi yalnızca kendi için Kalkınma Destek Programı’na yalnızca 130.000,00 dolar hibe etmelidir.

2- Aile başvurusu için dört kişilik bir aile, DSP’ye geri ödenmeyen 180.000,00 dolar katkısıyla programı başarabilir.

PROGRAMI BAŞARIYLA BİTİRMEK VE VANUATU VATANDAŞI OLABİLMEK İÇİN YOL HARİTASI:

Adım 1- Yetkili bir temsilciyi vekaleten seçin

Bu süreç basit olduğu kadar karmaşıktır. Hibe’nin gerçekleştirilebilmesi usuli olarak zorlu aşamalara sahiptir ve bunlar kamu düzenine yararına süreye bağlanmıştır.

Evrak ve sair resmi dökümanları doğru bir şekilde ve Türkiye Cumhuriyeti ilgili yönetmeliklerinde yazılı beyan edilen formda elde etmek ülkemiz kurumlarının %90’ından fazlasında çabasız mümkün olmamaktadır.

Kimi zamanlar işbu belgelerin temini için idari başvurular zorunlu hale gelebildiği gibi kimi zamanlar ise belge içeriğinin tanzimini tekraren sağlama girişimleri doğmaktadır.

Bu konjoktürde yetkili bir temsilci ile başvuru yapmak ve sonuç almaya çalışmak gerek hibe ödeme tarihinden önce gerek hibe naklinden sonra sıkınıtılı bir sürece kapı açabilir.

Adım 2- Gerekli Belgeleri Elde Edin

1-Pasaportunuzun usulüne uygun tanzim edilmiş bir kopyası

2-Tıbbi ve Vanuatu mevzuatında arz edilmiş sertifikalar

3-Finansal katkının gerçekleştirileceği para topluluğunun usule uygun kazanıldığını ispatlayan yahut karine eden bir belge.

4-Kaynak ve mesleki faaliyetleri içeren bir raport

5-Vanuatu’da ikamet etmeyi neden istediğinizi ve kurulan planların anlatıldığı bir (iyiniyete dair) mektup.

6-Sağlık raporu (Bir çok format T.C. Sağlık Bakanlığı mevzuatına uygun değil. Bu durumun yarabileceği sıkıntılar olduğu gibi, İlgili sağlık raporunun geçerli olabilmesi için süre ve seyahat gibi belli şartlarda vardır.)

7-Vanuatu’da yaşamınızı idare edebilmeniz için yeterli bir mevduat hesabı ve para miktarını içerir belge.

8-Adli Sicil Kaydı,

9-Fiziken cüz’i sayıdaki toplantıya katılma zorunluluğu.

İyi haber şu,  Vanuatu bu talepleri karşılamak için kolaylıklar sağlıyor.

280.000 nufüslu Vanuatu, bünyesine yeni vatandaşlar katmaktan çekinmiyor. Üstelik sağladığı kolaylıklarsa cabası: Tüm işlemler 60 gün içerisinde tamamlanıyor. Üstelik fiziken Vanuatu’da bulunmak zorunda değilsin.     Yani başvurucuların vatandaşlık başvuru süreci boyunca ya da vatandaş olduktan sonra Vanuatu’ya seyahat etme, ikamet etme mecburiyetleri bulunmuyor. Vergi cenneti olan Vanuatu gelir vergisi dahil birçok vergi yok. refah bir yaşam sağlayan Vanuatı buna rağmen en az $130.000,00 bir hibe karşılığında vatandaşlık satıyor. Vatandaşlık programında tüm aile üyeleri konu edilebiliyor.

İngiltere, tüm Avrupa ülkeleri, Hong Kong gibi 130’dan fazla ülkeye vizesiz ulaşım imkanı sağlayan Vanuatu, vize muafiyeti ile tüm dünyanın gözdesi konumunda.

25 yaşından küçük her kişi, aile ilebirlikte “yetişkin evlat” kategorisinden başvuruya dahil olabilir.

Dil şartı bulunmayan işbu programda iletişimin usülüne uygun bir şekilde kurulmuş olması yeterli gözüküyor.

3-Belgelerin Arz Edilmesi

Tanzim edilen bu belgeler zarf edilsin ve doğru usul ile FIU (Vanuatu Financial Intelligence Unit) ‘ya tevdi edilsin.

MIB başvurulara 60 gün içinde yanıt verecektir (MİB’e yapılan başvuruların yoğunluğuna göre değişir)

Onay alındıktan sonra, Devlet Bağışını aktarın. 45 – 60 iş günü içinde onay alınır. Yemin Törenini tamamlayın.

Usulsüz başvurular reddedilir. Tekrar başvurular açıktır. Konu olarak imkansızlık tespitinde tekrar başvuru yolu kapalı olacaktır.

Konu olarak imkansızlık tespitinin yaşanmaması için ise mektup ve evrakların ciddiyetle hazırlanması ve süresiyle ulaştırılması önemlidir. Binlerce insanın başvurusu eksik başvuru dolayısıyla reddedilmekte.

 

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button