Single Blog Title

This is a single blog caption

Dominika Ülkesi ve Vatandaşlık Programı

Dominika vatandaşlık programı, 2015 yılında değiştirilen Dominika Anayasası tarafından düzenlinmiş ve garanti altına alınmıştır. Anayasa, vatandaşlığın kazanılmasını açıklamış ve bunun yol haritasını arz etmiştir. Bu yollar:

1-Doğum yeri vasıtasıyla vatandaşlık,

2-Soybağı yolu ile vatandaşlık

3-Doğal vatandaşlıktır.

1-Doğum yeri vasıtasıyla vatandaşlık

Doğum yeri vatandaşlığı, Dominika’da doğan herkese verilir. Yabancı diplomatların ve yasadışı göçmenlerin çocukları gibi bazı istisnaları vardır. Transit geçiş sırasında gerçekleşen doğum sonucu yenidoğana vatandaşlık verilmez.

2-Soybağı ile vatandaşlık

Dominika vatandaşı bir anne yahut baba, pek tabii anne ve baba çocukları Dominika vatandaşlığını kazanır. Ülke dışında dünyaya gelen bir çocuk için belirli belge ve yazıların Nufüs İşleri’ne teslimi gerekir.

3-Doğal yol ile vatandaşlık

Yabancılara sunulan ve Dominika Vatandaşlığı sağlayan bir programdır. Program sırasında belirli şartların sağlanması istenir. Şartları sağlayan bireyler Dominika vatandaşlığını kazanır.

Dominika vatandaşlığını düzenleyen birkaç kanun ve yönetmelik bulunmaktadır. Bunlar arasında Ulusallık Yasası ve Ulusallık Yasasının Uygulanmasına ilişkin yönetmeliklerdir. Bu Kanun ve Yönetmelikler, Dominikan vatandaşlığının kazanılması, korunması ve vazgeçilmesi prosedürlerini belirler.

Doğal yol ile vatandaşlık lafzı ile anılan Dominika vatandaşlığının sonradan kazanılması için belirli prosedürleri işbu yazının konusudur.

Uygulamanın temeli Dominika Ülkesi yararına yapılacak bir yatırımdır. Bu yatırımlar 2’ye ayrılır

1-Ekonomik Bir Katkı

2-Gayrimenkul Yatırımı

EKONOMİK KATKI

21 yaş üstü bireyin en az 100.000,00USD geri ödemesiz hibesi ile gerçekleşir. Temiz bir Adli sicil ve onay akabinde sadakat yemini ile Dominika vatandaşlığı ve pasaportu veriliri

GAYRİMENKUL YATIRIMI

21 Yaş üstü bireyin en az 200.000,00 USD gayrimenkul yatırımı gerekir. Gayrimenkul yatırımı sonrası vatandaşlık işlemleri hemen başlatılabilir. Söz konusu yatırım 5 yıl boyunca satılmamalı ve elde tutulmalıdır. Kiralama konusunda herhangi bir sınırlama yoktur.

GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

1-Pasaport

2-Nufüs Kayıt Belgesi

3-Evlilik Cüzdanı/Belgesi

4-Adli Sicil Kaydı

5-Sağlık Raporu

6-Son altı ay içerisinde çekilmiş bir vesikalık fotoğraf

7-Satın alınan gayrimenkulün tapusu

8-Ödeme Dekontu

9-Ödenilen bedelin yasal bir şekilde kazanıldığını tasdikleyen sair belgeler.

NEDEN DOMİNİKA VATANDAŞLIK PROGRAMINI SEÇMELİYİM?

Dominik vatandaşlığı bir çok nedenle cazip olabilir. Faydaları sıralayacak olursak:

1-Seyahat Özgürlüğü: Dominika vatandaşları, vizesiz veya sınırlı vize ile 140’tan fazla ülkeye seyahat edilebilir. Bu dünya genelinde seyahat etmek isteyen kişiler için büyük bir avantajdır .

2-Vergi Avantajları: Dominik vatandaşları Dominikte yaşamadığı dönem boyunca elde ettiği gelirden herhangi bir vergi ödemek zorunda değildir.

3-Uluslararası İş fırsatları

4-Görkemli bir ada hayatı.

Sonuç

Sonuç olarak Dominika vatandaşlığı bir çok fırsatı beraberinde getirir. Ancak bu vatandaşlığı elde edebilmek için belirli prosedürler ve usuli işlemlere uyum sağlamak ve meramı, amacı karşı tarafa etkili ve düzgün bir şekilde ifade etmek elzemdir.

Dil şartının basit, geliştirilebilir düzeyde sağlanması yeterli olup, dil, öğrenmeden vatandaşlık işlemlerine girişmek bir çok sıkıntıyı da beraberinde getirecektir.

Gayrimenkul alımının yatırıma uygunluğu ve mülkiyet tipinin tespiti elzemdir.

Bu manada bir avukat/danışman ve ortakları ile bu tip vatandaşlık uygulamalarını başlatmak bir çok hak kaybını ve fuzuli stresi önleyecektir.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button