Single Blog Title

This is a single blog caption

ABD Vatandaşlık Programı

ABD’den vatandaşlık almak çeşitli yollarla gerçekleşmektedir. Doğum, edinim, bağ yoluyla vatandaşlık edinilebilir.

Amerika’da doğan her çocuk Amerikan vatandaşıdır.

Evlilik dışı doğan çocuk için anne-baba açısından ayrı ayrı incelenmelidir. Babanın Amerikan vatandaşı olmasına değinecek olursak; baba, çocuk doğduğunda Amerikan vatandaşı olmalıdır. Çocuğun doğumundan sonra edinilen vatandaşlık geçerli değildir. Bunun yanında çocuk ve baba arasında kan bağı olduğunun ispatı ve babanın, çocuk 18 yaşına gelene kadar maddi destek sağlamayı kabul etmesi gerekmektedir. Baba, çocuğun babası olduğunu yazılı ve yeminli şekilde kabul etmeli ve çocuğu ikametgah kurallarına göre meşrulaştırmalıdır. Annenin Amerikan vatandaşı olmasına değinecek olursak, kurallar çocuğun doğum tarihine göre belirlenir. 12 Hazıran 2017 öncesinde doğan bir çocuk; annesi, o doğduğunda Amerikan vatandaşı ise ve yine annesi, o doğmadan önceki 1 yıl boyunca ABD’de bulunduysa, Amerikan vatandaşıdır. 12 Haziran 2017’den sonra doğan çocuklar ise; doğduklarında Amerikan vatandaşı olan anneleri, doğmadan önceki 5 yıllık sürede Amerika’da bulunduysa, Amerikan vatandaşı kabul edilir.

Vatandaşlığa geçme yoluyla vatandaşlık kazanılması noktasında da bazı şartlar bulunur.Bu durumda kişiler ABD vatandaşlığı için gönüllüdür. Doğum vb.den kaynaklanan doğal bir vatandaşlık söz konusu değildir.Şartlarına bakacak olursak;

  1. Başvurucu 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.
  2. İngilizce ve Amerikan kültürüne yetkinliğin ölçüldüğü sınavlarda başarılı olmalıdır.
  3. Başvuru yapmadan önce bulunduğu eyalette en az 3 ay yaşamış olmalıdır.
  4. ABD’de 5 yıldır daimi ikametgahı olan kişiler; eğer başvurudan önceki 5 yılda en az 30 ay ABD’de bulunmalıdır.
  5. ABD’de 3 yıldır daimi ikametgahı olan ve bir ABD vatandaşıyla evli olan kişiler; başvurudan önceki 3 yılda en az 18 ay ABD’de bulunmalıdır.

Bağ yoluyla vatandaşlık ise; bir kişinin ABD vatandaşlığına geçmesiyle henüz 18 yaşını doldurmamış olan çocuklarının da ABD vatandaşı olması durumlarını ifade eder. Ancak bu noktada, çocuk da daimi ikametgaha yani Green Card’a sahip olmalıdır. Anne ve babadan en az birinin ABD vatandaşı olması yeterlidir.

 

 

ABD VATANDAŞI OLAN KİŞİLERİN SAHİP OLDUĞU HAKLAR

Oy verme, aile bireylerinin ABD’ye getirilebilmesi, federal düzeydeki kamu görevlerine başvurabilme, kamu görevlerine seçimle gelme gibi haklara sahip olur.

ABD VATANDAŞI OLAN KİŞİLERE YÜKLENİLEN SORUMLULUKLAR

Orduya katılma, jüri görevini yerine getirme, vergi zorunluluğu vb. sorumluluklar ile yükümlendirilir.

 

ABD vatandaşlığına başvuracak olan kişilerin N-400 başvuru formu ile başvuru yapmaları gerekmektedir.

 

 

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button