Single Blog Title

This is a single blog caption

Japonya Vatandaşlık Programı

Japonya İçişleri Bakanlığı ve yerel belediyelerce belirlenen formlar ve usuller ile yapılan başvurularla beraber Japonca, Japon kültürü vb. alanlarda kişinin yetkinliğini ölçen sınavlarda başarı kazanması, Japonya vatandaşlığı için en temel gerekliliklerdendir.

Japonya vatandaşlığı alabilmek için gereken diğer şartlara detaylı bakalım:

Öncelikle Japonya vatandaşlığı alabilmek için 20 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Genel olarak ülkeler 18 yaşı ölçüt olarak belirlese de, Japonya bu konuda farklılık arz edenler arasındadır.

Kişinin sabıka kaydının bulunması, inceleme aşamasında olumsuz sonuçlanmasına sebep olur. Japonya topluma uyum sağlayan, vergi gibi yükümlülüklerini aksatmadan yerine getiren kişilerin bu yönlerini kriter olarak görmektedir.

Ayrıca, Japonya’ya vatandaşlık başvurusu yaparken sağlık kontrolünden geçmeniz gerekir. Elinizde bir sağlık raporu olmalıdır.

Üstteki şartlarla beraber, başvurudan önce 5 yıl boyunca Japonya’da oturma izniyle yaşamış olmanız gerekmektedir. Vatandaşlık için dikkate alınan diğer husus, aile olarak geçimlerini sağlayabileceklerine dair kanaat oluşmasıdır. Kişinin Japonya’ya yönelik aleyhine amaçları olan kurum ve kuruluşlarla bağlantısı da yoksa vatandaşlığa kabul edilir.

Vatandaşlığa kabulden farklı olarak vatandaşlığa başvuru için uzun süreli Japonya vizesi ile Japonya’ya giymiş ve yine uzun bir süre orada yaşamış olanların kalıcı oturum izni alması gerekir. Daha sonra şartları sağlıyorsa yazılı ve şahsen başvuru yapmalıdır.

Doğum yoluyla vatandaşlık kazanılması noktasında; anne-babasının en az birinin Japonya vatandaşı olması halinde çocuğun da Japonya vatandaşı olduğu kabul edilir. Eğer Japonya’da doğan çocuğun ailesinin kim olduğu bilinmiyorsa yine Japon vatandaşı sayılır.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button