Single Blog Title

This is a single blog caption

Tekne Değer Kaybı Hangi Durumlarda Talep Edilebilir?

Tekne değer kaybı olması durumları, teknenin limanda ve yolculuk sırasında, fiilin kusurlu olmamasına karşın ödenmesi talep edilen değer kaybı tazminatı olarak yasalarda yer almaktadır. Tekne sigortasının olması durumunda, poliçenin yazılı genel şartları ve özel şartları dikkate alınarak ödeme talep edilebilir. Tekne veya yat sigortası kapsamında güvence sağlanması şartıyla hazırlanmış sözleşmenin zamanın geçmemiş, sigorta bedelinin ödenmiş olması da önemlidir.

  • Yangın, infilak, yıldırım, deprem ve volkanik patlama sonucunda oluşan değer kayıpları
  • Fırtına, çarpma, çatma, karaya oturma, deniz kazası durumlarına talep edilebilir.
  • Tekne veya yat makinesindeki kusur, servis botu ve takma motor hataları
  • Bakıma alındığı yerde çekme veya indirilme sonucunda oluşan zararlar
  • Sigorta kapsamında değerlendirilerek, özel veya genel şartlar kapsamında değer kaybının ödenmesine sebebiyet verir.

Tekne Değer Kaybı

Tekne sigortası kapsamında değerlendirilen tekne değer kaybı, teknenin deniz yolunda veya limanda başka haksız fiil tarafından zarara uğraması sonucunda tazminat davasına başvurulmasıdır. Sigortası olan fiilin, sadece kazadan kaynaklı değil, çatma, karaya oturma, fırtına ve çarpma durumlarında da sigorta poliçesi teminatını talep edebileceği haktır.

Tekne Değer Kaybı Nasıl Analiz Edilir?

Deniz yasaları ve kuvvetleri üzerinden sigortanın da dahil olacağı süreçte, tekne veya yat sahibi zararı fark ettiği an bildirmelidir. Kaza yaşanması, limanda veya bakımda teknenin zarar görmesi durumlarında sigorta tekne değer kaybı için karşılanması gereken miktarın belirlenmesinde tarafsızlığa gitmelidir.

Tekne güvencesi için sigorta poliçesi şartlarına dikkat edilesi ve düzenlemelerin sözleşmeye yansıtılan maddeleri içermesi de tekne veya yatın zararın karşılanması için yasalara başvurulmasında etkili olacak önemli hususlardır.

Tekne Ve Yat Sigortası Nedir?

Yatın veya teknenin özel ve hususi nedenlerden kaynaklı zarar görmesi durumunda, sigorta şirketinin hasarı karşılaması için uygulanan sözleşme türüdür. Doğal afet, teknenin kusurlu imal edilmiş olması, deniz kazası ve yarışlarda oluşan hasarlarda dahil olmak üzere sigorta kapsamında değerlendirmeler yapılarak, teknenin zararının kapatılması sağlanır.

Yasal düzenlemelere karşı sözleşme maddeleri, kanun gereği incelenerek, yat sahibinin maddi ve manevi zararın karşılanmasına yönelik düzenlemelere tabi tutulması sağlanacaktır.

İletişim İçin Av.Ferhat Kule’ye Ulaşabilirsiniz;İletişim

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button