Single Blog Title

This is a single blog caption

Bedeni Hasar Tazminatı Kırık Beden Hasarı Ne Kadar?

Kanun üzerinden belirlenen beden hasar tazminatı, kişinin kırık kol, baş, bacak ve benzeri sağlık sorunlarına yol açan kusurlu trafik kazasında yaklaşık olarak 225.000 TL tazminat almaktadır. Kanunlara göre belirlenen faktörlerde, kişinin fiziksel özelliklerini kaybetmesi ya da kullanamaz hale gelmesi durumunda da bedeni hasar tazminatı artabilmektedir.

Trafik kazasında % 40 oranında kusurlu olan tarafın karşı tarafa bacak, kol ve baş kırıklarına neden olacak şekilde zarar vermiş olması, sigorta şirketi poliçesiyle birlikte maddi ve bedeni hasarların belirlenen limit üzerinden karşılanmasını yönetmelikte kesinleştirmiştir.

Bedeni Hasar Tazminatı

Sürücünün kusurlu olması durumunda, karşı tarafta oluşan maddi ve bedeni hasarın sigorta tarafından karşılanmasına bedeni hasar tazminatı davası bakmaktadır. Ruhsatlı aracın kazaya karışması sonucunda hazine müsteşarlığı sigorta poliçesinin belirlediği oran üzerinden ödeme yapmakla yükümlüdür. Trafik kazaları için geçerli sigorta şirketleri düzenlemesine karşı oluşturulmuş yasal işleyişe sahiptir.

Bedeni Hasar Tazminatı Kaç Günde Sonuçlanır?

Hasar dosyasının açılmasıyla, kusur oranının belirlenmesi komisyon tarafından 3 iş günü olarak belirlenmiştir. Kaza tespit tutanağının incelenmesiyle, bedeni hasar tazminatı ödenecek tutar, kusurlu tarafa bildirilir. Sigorta poliçesi ve hukuk yönetmeliği gereğince toplam bedelin ödenmesi için belirlenmiş kriterlerde mahkeme tarafından gündeme taşınacaktır.

Sigorta avukatı, sözleşme kriterleri ve kusurlu tarafın ödemesi gereken tazminat borcunu müvekkiline bildirir. 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine ulaşılarak, hasar dosyasının açılmasını sağlamak, sürecin başlaması için önemlidir.

Hasar Farkı Tazminatı Ve Bedeni Hasar Tazminatı Nedir?

Bedeni ve hasar farkı tazminatı birlikte incelenmektedir. Kaza sonrası araçta meydana gelmiş olan hasar oranı ve sürücüde oluşan hasarın incelenmesi sonucunda belirlenecektir. Aracın kullanıma hazır hale gelebilecek parçalarının karşılanması ve parça değişiminin yapılması için de bu tazminat türüne bakılmaktadır.

Sigorta hasar dosyasını açarak, 5 iş günü içinde denetimler yapar. Hasarlı aracın maliyeti ve kazada oluşan hasarın ödenmesi gereken tutarsa bu alana aksedecektir. Hasar farkı tazminatı tamamen aracın gördüğü zarar ve sürücünün gördüğü zararla ilişkilendirilerek, gelen maddi hasarın karşılanması üzerine uygulanmakta olan yönetmelik ve yasa türüdür.

İletişim İçin Av.Ferhat Kule’ye Ulaşabilirsiniz;;İletişim

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button