Single Blog Title

This is a single blog caption

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı

Meydana gelen trafik kazalarında, kazaya dahil olan kişilerden bir ya da birden fazlası hayatını kaybeder. Bazı kazalarda ölüm kaza anında gerçekleşebileceği gibi bazı kazalarda da kişi tedavinin sonucunda hayatını kaybeder. Ölen kişinin yakınlarını doğrudan hem maddi hem de mavi olarak etkileyen bu olay sonucunda fertler kaza sorumlusuna ölümlü trafik kazası tazminatı açabilir.

Ölümlü Trafik Kazalarında Talep Edilebilecek Tazminatlar

Trafik kazasının içerisinde ölüm ile karşılaşılması durumunda mağdur olan kişilerin açabileceği tazminat davası türleri bulunuyor;

  • Destekten yoksun kalma tazminatı: Ölen kişinin ailesi ve maddi olarak yardım ettiği kişiler artık maddi destekten yoksun kalacaktır. Bu nedenle dava açarak tazminat talebinde bulunabilir.
  • Tedavi, sağlık ve hastane giderleri: Eğer ölen kişi hayatını kaza anında kaybetmediyse ve hastanede tedavi gördüyse bu tedavi masrafları kazadan sorumlu kişiden alınabilir.
  • Cenaze ve defin giderleri: Ölen kişinin cenazesi ve defin işlemleri için harcanan tutar ölümlü trafik kazası tazminatı ile kazadan sorumlu kişiden alınabilir.
  • Aracın uğradığı zararın tazminatı: Ölen kişinin ailesi ölen kişinin aracında oluşan zararın ücretini kaza sorumlusundan karşılayabilir.
  • Manevi tazminat: Ölen kişinin ailesi ölen kişiden kaynaklı yoğun bir üzüntü ve yıkım yaşar. Kişilerin psikolojisine ciddi zarar veren bu durum karşısında aile fertleri tazminat davası açabilir.

Ölümlü Trafik Kazalarında Maddi Ve Manevi Tazminat Talebinde Zaman Aşımı

Bir trafik kazasının meydana gelmesi anında birçok cana ve mala zarar gelmesi beklenen bir durumdur. Yaralanma, yalnızca maddi zararlar ve diğer zararların yanında trafik kazalarında ölümle karşılaşılabilir. Bu durumda ölen kişinin ailesi kişinin haklarının savunulması ve kazadan kaynaklı yaşadıkları mağduriyet nedeniyle tazminat davası açar.

İstanbul Ölümlü trafik kazası tazminatı davasının açıldığı günden itibaren 15 yıl süresi bulunuyor. 15 yılın ardından dava zaman aşımına uğrayarak düşer.

Ölümlü Trafik Kazalarında Maddi Ve Manevi Tutar Nasıl Belirlenir?

Ölümlü trafik kazasının gerçekleşmesi durumunda hesaplanacak tutarlar ölen kişinin yakınlarının başvurdukları dava türlerine göre değişiklik gösterecektir. Detaylı tutar hesaplaması ve bilgilendirme için Av. Ferhat Kule ile iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button