Single Blog Title

This is a single blog caption

Nakliyat Sigortası Neleri Kapsar?

Nakliyat sigortası, nakil edilen malın gittiği istikamette başına gelen durumdan kaynaklı zarar görmesine yönelik düzenlenmiştir. Denizyolu için taşımacılık yapılan malın gemisinin batması, yanması, kaza sonucu zarar görmesi nakliyat sigortası tazminatı için yeterli hususlar olarak kabul edilmektedir.

Doğal afetten kaynaklı nakliyatın zarar görmesi ve götürülmesi gereken teslim alanına zamanında teslim edilememesi

  • Kaza, çarpışma, batma durumlarında malın tamamen kullanılamaz hale gelmesi
  • Heyelan, yıldırım, dere taşması, sel basması durumlarında malın zarar görmesi
  • Çığ ve toprak kaymalarında nakliye sürecinin zarar görmesi ve malın kullanılamaz hali
  • Nakliye sigortası tazminatı için yeterli olan teminat maddeleri olarak düzenlenir. Kara, deniz ve demir yolu olmak üzere bütün nakliyat birimleri için geçerli olan huşulardır.

Nakliyat Sigorta Tazminatı

Uzun yolculuklarda nakliyat şirketlerinin yaptırası zorunlu olan nakliyat sigortası, mal sigortası kapsamına girer. Denizyolu, demiryolu ve karayolu kapsamında düzenlenmiş olan poliçede, hasarın miktarı ve nedenlerine bakılarak zararın karşılanmasına yönelik sigorta teminatı devreye girecektir. Nakliyat sigorta tazminatı, zararın oranı ve haksız fiili üzerinden değerlendirilmektedir.

Nakliyat Poliçesi Dışı Kalan Durumlar

Genel şartlar ve durumlar üzerinden nakliyat sigortası tazminatı karşılanmayan durumları şu haller üzerinden düzenlemiştir. İstila, yabancı düşman hareketleri, savaş olayları, hırsızlık, terör durumunda yıpranan ve kullanılamaz mal sigortanın karşılayacağı durumlar değiştir.

Sigorta, olması ihtimal huşuları poliçesinde düzenler ve ekstra durumlara göre özel nakliye sigortası yaptırılması gerekir. Aynı zamanda nakliye şirketinin % 100 kusurlu olduğu durumlarda poliçe geçersiz kalacaktır. Buna en yakın örnek, nakliye aracının bakımsız olması durumundan kaynaklanan yangın veya patlama sonucu eşyanın zarar görmesi gösterilebilir.

Nakliye Sigortası Tazminatı Ne Zaman Alınır?

Nakliye sigortası tazminatı için teminat dışı kalan durumların yaşanmamış olması dikkate alınarak, kaza ve afet sonrası sigorta acentesine hemen bilgilendirme yapılmalıdır. Sigorta poliçede yer alan durumlara göre incelemeleri dikkate alarak, zararın karşılanması için kurum veya kişiye maddi destek sağlayacaktır.

Sigortanın genel şartlar ve huşulardan mahrum kaldığı durumlarda, düzenlemeler istila, kusurun şirkette bulunması, ulusal veya uluslararası yabancı düşmanlıkları da tazminat alamama nedenlerini kapsayacaktır.

İletişim İçin Av.Ferhat Kule’ye Ulaşabilirsiniz;İletişim

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button