Single Blog Title

This is a single blog caption

Miras Hukuku ve Gayrimenkul

Miras hukuku ile gayrimenkulün arasındaki ilişki tamamen kalan miras gayrimenkuller ile ilgilidir. Bir örnek vermek gerekirse size babanızdan kalan gayrimenkul babanız ölünce tek çocuk iseniz size geçecektir ki bu prosedürler daha kolaydır ancak birden fazla kardeş varsa ve birtakım anlaşmazlıklar çıkıyorsa buna bir çözüm bulunmalıdır. Örneğin siz evi satmak istemiyorken diğer 3 kardeş evi satmak isteyebilir. Bu konuda uzman bir gayrimenkul avukatı ile görüşerek bu süreçte ne yapabileceğinizi öğrenmeniz sizler açısından faydalı olacaktır. Elbette bu sadece ufak bir örnektir ancak çok daha ciddi konular gayrimenkul avukatı işi olduğu gibi çok daha basit konular da gayrimenkul avukatının işi olmaktadır.

Gayrimenkul Avukatı

Gayrimenkul avukatının yaptığı iş adından anlaşılmaktadır. Ancak bu tek başına açıklayıcı olsa da yeterince açıklayıcı değildir. Çünkü içerisinde miras faktörü gibi faktörler de girebilir ve gayrimenkul Türkiye’de pek çok sıkıntıya sebebiyet veren bir konudur. Pek çok insanın bu nedenle davası bulunmaktadır ve sebepler oldukça çeşitlidir. Gayrimenkul avukatı ile çalışmak bu nedenle önemlidir çünkü sizler birey olarak kendiniz için en uygun ve doğru şekilde dava sürecini yönetemezsiniz.

Gayrimenkul Davası Nedir?

Gayrimenkul davalarına gayrimenkul avukatı olarak adlandırılan avukatlar bakar. Onlar da aynı şekilde hukuk okurlar ve herhangi bir fark yoktur ancak bu alana yönelirler ve bu alanda uzmanlık kazanırlar. Gayrimenkul davalarının kapsamı adı nedeniyle az görülmektedir ve gayrimenkulün kolay bir dava türü olduğunu düşünürler ancak pek öyle değildir çünkü aslında seçenekleri oldukça fazladır. Bu nedenle bir gayrimenkul avukatı olacaksanız çokça çalışmayı göze almanız gerekir.

Oldukça iyi gayrimenkul avukatları da vardır. Özellikle İstanbul avukat arıyorsanız Avukat Ferhat Kule tercih edilen isimlerden biridir ve gayrimenkul avukatı olarak araştırdığınızda da adını sıkça duyabileceğiniz bir isimdir.

Gayrimenkul Davalarını Hangi Mahkeme Açar?

Gayrimenkul davaları Asliye Hukuk Mahkemelerinde görülür. Elbette her mahkemenin de kendine has kuralları vardır ve bunlara uymak gerekmektedir. Bu nedenle davanızın hangi mahkemede görüldüğü oldukça önemli bir faktördür. Genelde insanlar bu faktörü önemsemezler ancak durum pek de öyle değildir.

Kiracının Tahliyesi Süreci

Bazı durumlarda ev sahibi iseniz ve bir kiracınız varsa bununla ilgili problemler de gayrimenkul avukatının iş disiplini arasında yer almaktadır. Buna kiracının tahliye süreci örnek verilebilir. Kiracı evden çıkmıyor olabilir. Burada sebebin ne olduğuna bakılır. Burada ev sahibinin daima haklı olmadığı da bilinmelidir. Eğer kira sözleşmesi var ise ve ev sahibinin ciddi bir sebebi yok ise kiracıyı tahliye etmesi pek de kolay olmayacaktır. Ancak bu konular hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak için bir gayrimenkul avukatı ile iletişime geçmeniz tavsiye edilmektedir.

Gayrimenkul Avukatına Danışmak Tercih Edilmeli Midir?

Gayrimenkul avukatlarının işleri çok çeşitlidir. Gayrimenkul olarak konu sınırlı gibi görünse de aslında öyle değildir. Gayrimenkulün alt başlığı da oldukça fazladır. Kiracılar ile ilgili olabilir, aynı şekilde miras kalan gayrimenkuller ile ilgili olabilir ve tüm bunlarla birlikte gayrimenkul avukatı sizler için en uygun şekilde süreci yönetecektir. Ancak yardım almanız şarttır. Almazsanız da üstesinden gelebileceğiniz durumlar vardır ancak gayrimenkul avukatı tercih ederek bu süreci oldukça kolaylaştırırsınız. Öyle ki siz pek çok prosedür ve anlam veremediğiniz evrak işlemleri için uğraşmazsınız ve avukatlar tüm bunları kolaylıkla halleder.

Gayrimenkul avukatı zorunlu değildir. Bu ayrıntıyı da belirtmek gerekir ancak genelde gayrimenkul ile ilgili hukuki konularda gayrimenkul avukatı tutulmaktadır.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button