Marka Hukuku

Marka Hukuku

Marka Nedir ?

Marka en genel tanımıyla bir işletmenin mal ve hizmetlerini başka bir işletmenin mal ve hizmetlerinden ayırmaya yarayan işarettir. Ayırt edici olması koşuluyla her türlü işaretin marka olarak tescil edilmesi mümkündür. Bu konunu detaylarına aşağıda yer verilecektir.

Markanın Fonksiyonları

Markanın ana fonksiyonu kaynak gösterme fonksiyonu olarak gözükmektedir fakat eski yıllardan bugüne toplum hayatında ortaya çıkan gelişmeler ve teknolojik gelişmelere bağlı farklı fonksiyonlarda öne çıkmaya başlamıştır. Bu fonksiyonlar sırasıyla ayırt etme fonksiyonu reklam yatırım ve iletişim fonksiyonu ve son olarak garanti ve kalite fonksiyonudur.

Marka Olabilecek İşaretler ve Marka Kategorileri

Genel anlamda bir işaretin marka koruması elde edebilmesi için işaretin mevcut olması

gerekmektedir. İşaret sözcüğü markayı da kapsayacak şekilde daha geniş bir anlama sahiptir. Her marka aynı zamanda bir işaret olmasına rağmen her işaret aynı zamanda bir marka değildir. İşaret kavramı çok geniş bir kavram olduğundan nelerin marka hukukunda işaret olarak kabul edileceği konusunda sınırlamalar mevcuttur. Bir işaretin marka olabilmesi için diğer iki koşulu da sağlaması gerekmektedir. Yani bir işaret eğer ayırt edicilik sağlıyor ve marka sahibine marka üzerinde açık ve kesin şekilde koruma sağlıyor ve bu koruma sicilde gösterilebiliyor ise marka olabilmektedir. Marka kategorileri ise geniş bir şekilde marka hukukunda yer edinmektedir. Sözcükler markalar sesler ve beş duyu organı ile algılanabilen çoğu işaret marka kategorilerini oluşturmaktadır.

Rüçhan Hakkı

Rüçhan hakkı SMKnın 12 ve 13. maddelerinde düzenlenmektedir. Marka hukuku bakımından rüçhan hakkını incelersek başka bir ülkedeki tescil başvurusu veya sergi fuarlardaki marka kullanımı nedeniyle böyle bir başvuru veya sergideki kullanım sahibinin başka bir kişi tarafından tescil başvurusu yapıldıktan sonra başvuruda bulunmasına rağmen bu kimseye öncelik yani rüçhan hakkı sağlanmış olur.

Bu konuda daha fazla bilgi almak için büromuzun alanında deneyimli avukatlarından danışmanlık hizmeti sağlayabilirsiniz.

STJ. AV. Burak Yıldırır

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button