Single Blog Title

This is a single blog caption

İş Kazası Tazminatı

İş kazası tazminatı, bir bireyin resmi olarak çalıştığı iş yerinde, iş ile ilişkisi olan bir durumdan yaralanması ya da ölmesi durumunda ödenen tazminattır. Yaralanan kişiler doğrudan maddi ve manevi tazminat davasında bulunabilir. Eğer kişi yaşamını kaybettiyse ya da ağır bir şekilde yaralandıysa bu davayı kişinin yakınları da açabilir.

İş Kazası Sayılan Haller Nelerdir?

İş kazası tazminatı alınabilmesi için gerçekleşen kazanın iş kazası olarak sayılması gerekiyor. İş kazası olarak kabul edilen durumlar;

  • İşçinin resmi olarak çalıştığı iş yerinde bulunduğu zamanda karşılaştığı her türlü ruhsal ve fiziksel zararlar iş kazası olarak kabul edilir. Ancak bu zararın iş yeri ve iş ile doğrudan ilişkisinin bulunması gerekiyor.
  • İş veren işçiye kendi iş alanı dışında bir yere göndermesi sırasında işçinin başına bir kaza gelirse iş kazası olarak adlandırılır.
  • İşçilerin içerisinde bulunduğu, iş verence sağlanan bir taşıtın karşılaşabileceği kazalar iş kazası olarak nitelendirilir.

İş Tazminatı İle Hangi Davalar Açılabilir?

İş kazası tazminatı için açabileceğiniz davalar şu şekildedir;

  • Manevi tazminat: Kişinin uzvunu ya da işlevini kaybetmesi nedeni ile manevi tazminat davası açılabilir. Özellikle ölümle sonuçlanan kazalarda ölen kişinin yakınları bu davaya başvurabilir.
  • Bedensel zarar ve ölüm haline maddi tazminat: Yaralanan ya da ölen kişinin tedavi / cenaze masrafları, kişinin iş kaybından dolayı ortaya çıkan maddi kayıpları maddi tazminat ile ödenebilir. Ayrıca kişinin ileride çalışamaması durumunda ekonomik geleceği olumsuz etkileneceği için kişi maddi tazminat alabilir.

İş Kazası Tazminat Davası Açma Zamanı Ve Zaman Aşımı

İş kazası ile karşılaşılmasının ardından tazminat davası açılabilir. Ancak bunun için öncelikle durumunuzun değerlendirilmesi ve iş kazası olarak kabul edilmesi gerekiyor. Dava açıldıktan sonra ise işlem süreci 10 yıl olarak sınırlandırılmıştır. 10 yılı aşan davalar zaman aşımına uğrar ve sonuçlandırılması gerekmez.

Zaman aşımı ya da sigorta şirketlerinin adil olmayan değerlendirmeleri nedeni ile istenmeyen durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Sizi mağdur edecek ya da mağduriyetinizi gidermeyecek durumlar ile karşılaşmamak için Av. Ferhat Kule ile iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button