Single Blog Title

This is a single blog caption
Boşanma Davası Ne Kadar Sürer

Boşanacak Kişilere Avukat Tavsiyesi

Boşanacak Kişilere Avukat Tavsiyesi

Boşanma davasının sorunsuz bir şekilde sonuçlanabilmesi için boşanma avukatı vekaletinde davayı açmak gerekiyor. Boşanma davaları için avukat vekaleti şartı aranmıyor. Ancak avukata vekalet veren kişiler dava sürecini çok daha kolay bir şekilde atlatabiliyor. Bundan dolayı da pek çok kişi boşanma davası için avukat ile işbirliği yapıyor. İyi bir avukat ile boşanma davasını açmak isteyen kişiler ise büromuzu tercih edebilir.

Çekişmeli Ve Anlaşmalı Boşanma Davaları

Boşanma davaları anlaşmalı ve çekişmeli olmak üzere iki farklı şekilde açılabilir. Anlaşmalı boşanma davaları tarafların boşanmanın doğuracağı her türlü hukuki sonuç hakkında ortak kararın verildiği durumlarda açılıyor. Ortada bir anlaşma yoksa da çekişmeli boşanma davaları açılması gerekiyor. Bu davalar için de boşanma davası avukatına başvurulmalıdır. Anlaşmalı boşanma davası açabilmek için tarafların ortak karara varması gereken konular ise şunlardır:

  • Mal paylaşımlarının nasıl yapılacağı,
  • Varsa çocuk velayeti,
  • Tazminat ve nafakaya ödemelerine ilişkin kararlar.

Hem anlaşmalı hem de çekişmeli boşanma davalarında tarafların mahkemede bulunma zorunluluğu yoktur. Avukata vekalet verilmesinin ardından mahkeme bulunmaya gerek kalmaz. Ancak dava sürecinin daha kısa sürmesi için davaya gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Boşanma Davası İçin Görevli Olan Mahkeme

Boşanma davalarında aile mahkemesi görevlidir. Boşanma davası açmak isteyen kişilerin gerekli olan belgeler ile aile mahkemesine başvurması gereklidir. Anlaşmalı boşanma davası açılacaksa muhakkak tarafların birbirleri ile anlaştığını gösteren protokolmahkemeye sunulmalıdır. Çekişmeli boşanma davalarında ise kanıtlara ilişkin belgeler mahkeme başvuru belgeleri arasında eklenmelidir.

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma davasının ne kadar süreceği davanın zorluğuna göre değişiyor. Fakat anlaşmalı boşanma davaları çekişmeli boşanma davalarına göre çok daha kısa sürede sonuçlanabiliyor. Çekişmeli boşanma davalarında çekişmeye neden olan konuya göre dava süreci de uzayabiliyor. En kısa sürede davayı sonuçlandırmak isteyen kişiler ise büromuz avukatı ile iletişime geçebilir. Aile hukuku alanında edindiğimiz tecrübeler sayesinde başarı oranımızı da yükseltmekteyiz. Bundan dolayı davayı kendi lehine kısa sürede sonuçlandırmak için büromuzun boşanma avukatı İstanbul’da başvurulabilecek en iyi adreslerden bir tanesidir.

 

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button