Askerden Dönen İşçinin Hakları

Askerlik Nedeniyle İşten Ayrılma

Askere giden işçinin temel olarak 2 hakkı bulunmaktadır. Bunlardan ilki askere giden işçinin askerden döndüğü zaman aynı işe devam edebilme yani iş geri dönme hakkıdır. Bir diğer hakkı ise, askere giden işçinin askerlik sebebiyle istifa etmesi halinde kıdem tazminatı ve varsa diğer işçilik alacaklarını talep etme hakkının bulunmasıdır.

İşçinin Kıdem Tazminatı Hakkı

Askerlik nedeniyle kıdem tazminatı almak isteyen bir kişi de iş yerinde en az 1 yıl çalışmış olmalıdır. 1475 sayılı İş Kanununun 14. maddesine göre işçi muvazzaf askerlik nedeniyle işten ayrıldığında kıdem tazminatına hak kazanacak ise de ihbar tazminatına hak kazanamaz. Bu sebeple askere gitmek isteyen bir işçinin, daha önceden işverene bildirmemesine rağmen ani bir karar ile iş sözleşmesini feshetme ve ihbar öneli vermeme hakkı olduğu söylenebilecektir.

İşe Geri Dönme Hakkı

Herhangi bir askeri ve kanuni ödev dolayısıyla işinden ayrılan işçiler bu ödevin sona ermesinden başlayarak 2 ay içinde işe girmek istedikleri takdirde işveren bunları eski işleri veya benzeri işlerde boş yer varsa hemen, yoksa boşalacak ilk işe başka isteklilere tercih ederek, o andaki şartlarla işe almak zorundadır. Aranan koşullar geçerli olmasına rağmen işveren iş sözleşmesi yapma yükümlülüğünü yerine getirmez ise, işe alınma talebinde bulunan eski işçiye 3 aylık ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.

Yararlanabilme Kriterleri

Bu haktan faydalanmak için işten ayrılırken kıdem tazminatını alsın ya da almasın asgari 1 yıl çalışılsın veya bu sürenin altında çalışsın askerlik nedeni ile işinden ayrılması durumunda işçi tekrar eski işine girme hakkı bulunmaktadır.

Askerlik sebebi ile işinden ayrılan işçiler,

  • Askere gitmeden önceki son 120 gün içinde kesintisiz çalışmış olmak,
  • Son 3 yıl içerisinde 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak şartı ile işsizlik maaşı almaya hak kazanabilmektedir.

Tüm detaylara ve aklınızda bulunan sorulara cevap bulmak için Av. Ferhat Kule ile görüşebilirsiniz.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button