Single Blog Title

This is a single blog caption
Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır 2019

Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır

Araç Değer Kaybı Avukatı

Araç değer kaybının anlamı bir aracın kaza sonucunda hasar alması ve buna bağlı olarak aracın değerinin azalmasıdır. Kaza yapan ve tamir işleminden geçen araçlar hasarın boyutuna göre değer kaybı yaşarlar. Değişen araç parçasına göre değer kaybı oranı da değişkenlik gösterir. Ancak değer kaybının ne kadar olacağına dair net bir kural bulunmuyor. Bundan dolayı araç sahibi ile sigorta şirketleri bu konuda anlaşmazlığa düşebiliyor. Aracın değer kaybı ekspertiz tarafından belirleniyor. Ekspertizin belirlediği bu kaybı beğenmeyen kişiler debuna itiraz edebiliyor. Ayrıca bir kişinin hatası nedeniyle araçta hasar kaybı meydana gelmişse bu kayıp da karşı tarafın sigorta şirketinden talep edilebilir. Şayet sigorta şirketi bu kaybı ödemezse araç değer kaybı davası açılabilir.

Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır ?

Araç değer kaybı davası açılmadan önce araç sahibi sigorta şirketine başvurmalıdır. Böylece sigorta şirketi ile bir anlaşmaya varabilmek söz konusu olabilir. Ancak sigorta şirketi bu değer kaybını ödemekten kaçınıyorsa bunun için dava açılabilmesi de mümkündür. Dava açacak olan kişilerin de gerekli olan belgeler ile yetkili mahkemeye başvurması gereklidir. Araç değer kaybı mahkemesinde görevli ve yetkili olan Asliye Hukuk Mahkemesi’dir. Bundan dolayı dava başvuruları da bu mahkemeye yapılmalıdır. Mahkeme de tarafları dinleyerek ödenmesi gereken miktarın ne kadar olduğunu söyleyecektir.

Araç Değer Kaybı Davası İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Araç değer kaybı davası açabilmek için mahkeme tarafından talep edilen belgelerin başında dava dilekçesi geliyor. Araç değer kaybı davası dilekçesini eksiksiz bir şekilde dolduran kişiler bu belgeyi mahkemeye teslim etmelidir. Bunun yanı sıra kaza sonucunda değer kaybı yaşayan aracın her açıdan çekilmiş fotoğrafı da mahkemeye sunulmalıdır. Kaza tespit tutanağı da yine oldukça önemlidir. Ayrıca şu evraklar mahkeme tarafından istenmektedir:

  • Ekspertiz raporu,
  • Aracın ruhsatı.

Araç değer kaybına ilişkin dava açmak ve dava sürecinde herhangi bir sorun yaşamak istemeyen kişiler araç değer kaybı avukatı Ferhat Kule’ye başvurabilirler. https://ferhatkule.av.tr internet sitesine girerek avukata ulaşan kişiler araç değer kaybı davasına ilişkin tüm detayları öğrenebilir ve avukat vekaleti ile dava sürecini başlatabilirler.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button