Single Blog Title

This is a single blog caption
Sağlık Avukatları Hangi Davalara Bakar 2019

Tüketici Davaları ve Tüketici Avukatı 2019

Tüketici Davaları ve Tüketici Avukatı

Tüketici hukuku avukatı tarafından tüketici hukukunun alanına giren birçok farklı konuda hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmetleri sunulmaktadır. 6502 Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında düzenlenen tüketici hukuku, özellikle vatandaşlar ve firmalar arasında hizmete ilişkin doğan aksaklıkların ve uyuşmazlıkların yargı önünde sonuçlandırılması için önemli hukuk dalları arasında yer almaktadır. Kamu yararına uygun olarak tüketicinin sağlığının ve güvenliğinin sağlanması adına kanunda gerekli düzenlemeler yapılmıştır.

Tüketici hukukunun ilgi alanlarına giren konularda uzmanlık sağlayan avukatlar tarafından birçok farklı konuda tüketici ve firmalar arasında ilişkilerin hukuki olarak düzenlenmesinde etkili olmaktadır. Tüketici hukuku kapsamında yargı yoluna gidilen en önemli konulardan biri, firmalar tarafından ayıplı ve kusurlu malın satışı, iadesi ve bedelin geri ödenmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kanunlarımızda tüketicilerin hakları büyük ölçüde korunmaktadır. Tüketici avukatı aracılığıyla satın aldığınız mal ve hizmete ilişkin dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz.

Tüketici Davalarında Uyuşmazlık Konuları Nelerdir?

Tüketici hukuku tüm dünyada hukuki açıdan geniş yer tutmaktadır. Özellikle gelişmiş ülkelerin yasaları incelendiğinde bu hukuk dalı üzerinden geniş kapsamlı çalışmalar yapılmıştır. Tüketici Hakem Heyetlerinden veya doğrudan mahkemeler üzerinden tüketici haklarının korunmasına ilişkin yasal süreç başlatılabilmektedir. Tüketici davalarında uyuşmazlığa neden olan birçok farklı konu yer almaktadır. Bu kapsam doğrultusunda;

  • Uyuşmazlıklar için yargı yoluna gidilmesi
  • Kusurlu mal ve hizmet nedeniyle zararın giderilmesi
  • Sözleşmeden doğan uyuşmazlıklar
  • Cayma hakkının kullanılması
  • İade ve değerin geri ödenmesi
  • Tüketici mahkemelerine dava açılması vb.

Tüm konularda hukuk bürosu tarafından hizmet verilmektedir. Genellikle tüketici ve firmalar arasında yaşanan uyuşmazlığın temel nedeni ürün ve hizmetin belirtildiği şekilde olmamasıdır. Ayıplı ve kusurlu malların iade edilmesinde kanunen tüketicilere hak tanınmıştır. Bu süre içinde yapılmayan işlemler için kişilerin hak talep etmesi mümkün değildir.

Tüketici mahkemelerinde görülen davaların konusuna göre Avukat Ferhat Kule ile https://ferhatkule.av.tr/ adresi üzerinden görüşerek uyuşmazlığa ilişkin detaylı bilgi almanız mümkündür. Kanunlarımızda tüketicilerin aldığı mal veya hizmetlerden dolayı uğradıkları zararların giderilmesi adına birçok farklı dava açılabilmektedir. Tüketici mahkemeleri üzerinden açılan davalarda kişilerin haklarının doğru bir şekilde savunulması oldukça önemlidir.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button