Single Blog Title

This is a single blog caption

Trafik Kazası Tazminatı Davasında Görevli Mahkeme

Trafik Kazası Tazminatı

Trafik kazası tazminatı davası bir kazada ölüm, bedensel zarar, yaralanma sonucunda en az bir motorlu aracın katıldığı ve üçüncü kişilerin arazi, ev veya arabasına zarar geldiğinde, zararın giderilmesi için açılan dava türüdür.

Trafik Kazası Tazminatı Davasını Kimler Açabilir?

Trafik kazası sonucunda bir yaralanma oluştu ise şahıs kendi adına maddi ve manevi trafik kazası tazminatı açabilir. Trafik kazası sonucunda yaralanan kişi çalışma hayatında iş kaybına uğradıysa yine dava açılmaktadır.

Kaza sonucu yaşanan psikolojik sorunlar ve üzüntü için manevi tazminat davası açılmaktadır. Trafik kazası sonucunda yaralanan kişinin yakınları (eşi, çocukları, annesi veya babası) manevi trafik kazası davası açabilir. Kişinin yakınlarının manevi tazminat davası açabilmesi için kişinin ağır bedensel yaralanma yaşaması gerekmektedir. Bir uzuvum kaybedilmesi veya bir gözün kaybedilmesi gibi durumlar ağır bedensel yaralanmalara örnektir.

Trafik Kazası Tazminat Davası Kimlere Açılır?

Trafik kazası tazminatı manevi ve maddi haksız fiil sorumlusu veya sorumlularına karşı açılmaktadır. Trafik kazası tazminatı ayrıca haksız fiil bizzat işlemeyenlere de açılabilmektedir. Trafik kazası tazminatı davası kimlere açılır?

  • Aracın sürücüsü: Kasada kusurlu olan aracın sürücüsüne maddi ve manevi tazminat davası açılabilir
  • Aracın sahibi: Aracın sahibi aracın işleten kişisi olarak kabul edilir ve kazazede tarafından tazminat davası açılabilir.
  • Sigorta şirketi: Trafik kazası sonucunda trafik sigortası ve kasko sigortası şirketi tarafından var ise o şirket yaralanma ve ölüm gibi zararları karşılamakla sorumludur. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu gereğince zorunlu sigorta limitlerine kadar temin bedeli bulunmaktadır.

Trafik Kazası Tazminatı Davasında Görevli Mahkeme

Yaramalı veya ölümlü trafik kazası için açılacak maddi ve manevi tazminat davalarında görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi’dir. Örneğin İstanbul Küçükçekmece’de meydana galen kazada trafik kazası tazminatı davası Küçükçekmece Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılmalıdır. Tazminat davası sigorta şirketine açılacak ise görevli mahkeme Asliye Ticaret Mahkemesi’dir. Eğer aracı sigorta yapan şirket, aracın işleteni ve aracın sürücüsüne dava açılacak ise görevli mahkeme Asliye Ticaret Mahkemesi olacaktır.

Tüm sorularınız ve aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Avukat Ferhat Kule ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button