Suç Eşyasının Satın Alınması veya Kabul Edilmesi Suçu

Suç Eşyasının Satın Alınması

Defending Possession of Stolen Property Charges

Bir suç türünden doğrudan veya dolaylı olarak elde edilen her çeşit mal varlığı değeri, “suç eşyasının satın alınması veya kabul edilmesi” suçunun konusu oluşturmaktadır. Çalıntı mal suçu olarak da anılan bu suç tipinde alıcı açısından satın alınan malvarlığının veya eşyanın çalıntı olup olmadığının bilinci suçun cezası için önem arz etmektedir. Nitekim çalıntı mal olduğu bilenen malvarlığı veya eşyanın satın alınması Türk Ceza Kanunu kapsamında suç olarak görülüp cezalandırılırken; bilinmemesi halinde alıcı açısından suç olmaktan çıkmaktadır. Suç eşyasının kabul edilmesi veya satın alınmasında; suç olarak kabul edilen bir husustan doğrudan veya dolaylı şekilde sağlanan ekonomik değerler bir hediyeden de sağlanmış olabilir. Burada da durum yine kabul eden kişinin malvarlığı/eşyanın çalıntı olduğunun bilincinde olup olmamasına bağlıdır.

Suç eşyasının satın alınması veya kabul edilmesinin cezası

Türk Ceza Kanununun 165.maddesi kapsamında suç eşyasının satın alınmasının veya kabul edilmesi suçunun cezası ele alınmıştır. Buna göre; bir suçun işlenmesiyle elde edilen eşyayı veya diğer malvarlığı değerini, bu suçun işlenmesine iştirak etmeksizin, satan, devreden, satın alan veya kabul eden kişi, 6 aydan 3 yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılmaktadır.

Suç eşyasının satın alınması veya kabul edilmesi suçunda zamanaşımı 

Suç eşyasını satın alan veya kabul eden kişinin davasında hakdüşürücü süre, 8 yıldır. Ancak bu suç tipinde dava zamanaşımı işleme süresi; eşya veya bir değerin çalındığı tarihten değil bunu bilerek satın alan kişinin satın aldığı tarihten itibaren işlemeye başlamaktadır.

Suç eşyasının satın alınması veya kabul edilmesi suçunda yetkili mahkeme

Asliye ceza mahkemesi, bu suç tipini yargılamada yetkili mahkemedir.

Tüm detaylara ve aklınızda bulunan sorulara cevap bulmak için Av. Ferhat Kule ile görüşebilirsiniz.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button