Single Blog Title

This is a single blog caption

Ölümlü Kaza Tazminatı

Ölümlü kaza tazminatı, iş ya da trafik gibi kazalarda kişilerin yaşamını kaybetmesi sonucunda kişinin yakınlarına verilen tazminattır. Bu tazminat kişilerin hem duygusal hem de maddi olarak yaşayacakları eksikleri telafi etmelerine yardımcı olması amacıyla açılan bir dava türüdür. Ölümlü kaza tazminatının başvuru yapılması için kişinin olay yerinde ya da kazaya bağlı olarak hastanede hayatını kaybetmesi gerekiyor.

Ölümlü Kaza Tazminatında Hangi Zararlar Alınabilir?

Ölümlü kaza ile karşılaşılması durumunda kusur sayısı daha fazla olan taraf, kusur sayısı az olan tarafa belirli ödemeler yapması gerekir.

  • Eğer ölen kişi olay anında can vermediyse ve hastanede bir süre tedavi gördü ise hastane masrafları,
  • Ölen kişinin tüm cenaze, defin ve diğer türlü masrafları,
  • Ölen kişinin ailesine olan yardımı kesildiği için destekten mahrum kalma tazminatı,
  • Ailede yaşanan kayıp nedeni ile yaşanan derin üzüntü doğrultusunda kişilere ödenen manevi tazminat alınabilir.

Kimler Maddi Ve Manevi Dava Açabilir?

Ölümlü kaza tazminatı belirli kişiler tarafından açılabilir;

  • Ölen kişinin 1. Dereceden yakınları: Ölen kişinin annesi, babası, eşi ya da çocukları tarafından bu dava açılabilir.
  • Diğer kişiler: Ölen kişinin nişanlısı ya da bakım gösterdiği / maddi olarak yardım ettiği kişiler de maddi ve manevi zararları için dava açabilir.

Açılan bu davalar kazanın sorumlusu olan kişiye ya da o kişinin sigorta firmasına olacak şekildedir.

Ölümlü Trafik Kazası

Ölümlü trafik kazası, en az bir motorlu aracın içerisinde bulunduğu trafik kazasının ölüm ile sonuçlanmasıdır. Bu kazanın ardından ölen kişinin yakınları tüm ölümlü kaza işlemlerini gerçekleştirebilir. Bu kaza türü en sık karşılaşılan ölümlü kaza türlerinden biridir.

Ölümlü kaza tazminatları ve tüm diğer tazminatlar sigorta şirketi ve mahkeme tarafından belirlenir. Ancak sigorta şirketi bu konuda sizin alabileceğiniz tüm haklarınızı size verme inisiyatifinde bulunmayabilir. Bu durumda alacağınız tutarlar düşük ve mağduriyetinizin sürdürülmesine neden olacaktır.

Sorunsuz bir tazminat davası süreci geçirmek istiyorsanız Av. Ferhat Kule ile randevu alarak görüşebilirsiniz. Uzun yıllara dayanan tecrübesi ve uzman bilgisi ile dava sürecinizin en sorunsuz bir şekilde sürdürülmesini ve sonuçlandırılmasını sağlayacaktır.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button