Single Blog Title

This is a single blog caption

Trafik Kazası Tazminatı

Trafik kazası tazminatı, tanımca belirlenmiş trafik kazası şartlarına uygun durumlarda üçüncü kişilerin zararını karşılamak için ödenen tazminattır. Bu tazminat gereğince kişiler maddi ya da manevi tazminatlarda bulunabilme hakkına sahiptir.

Ölümle ya da yaralanma ile sonuçlanan trafik kazalarında ise kişilerin daha fazla konuda tazminat isteme hakkı bulunuyor. Sigorta şirketlerince gerçekleştirilen detaylı inceleme sonucunda kişinin alabileceği tazminatlar belirlenir.

Trafik Kazası Tazminat Davası Yetkili Mahkeme

Trafik kazası tazminatı için dava oluşturulduğunda bu dava ile ilgilenebilecek birden fazla mahkeme bulunuyor.

  • İkametgahınız bulunan ilçenin mahkemesinde maddi ve manevi trafik kazası davalarınızı açabilirsiniz.
  • Trafik kazasının meydana geldiği yere bağlı ilçenin mahkemesinde bu davalar açılabilir.
  • Davacı ya da davalının ikametgah adresinin bulunduğu ilçede dava açılabilir.
  • Trafik sigorta şirketinin merkez adresinin bulunduğu ilçedeki mahkemeye maddi ve manevi tazminat davası bildirisinde bulunabilirsiniz.

Trafik Kazalarında Manevi Tazminat Nasıl Hesaplanır?

Trafik kazası sonucunda manevi tazminat başvurusu yapılması durumunda belirli kriterler göz önünde bulundurularak hesaplama yapılır.

  • İlk olarak manevi tazminat açan kişinin temelde dava nedenine bakılır. Davanın amacı zarara uğrayan kişinin mağduriyetinin azaltılmasıdır. Bir zenginleşme aracı olarak görülmemelidir.
  • Tarafların sosyo-ekonomik durumu incelenir. İki tarafın da aylık ve ortalama gelirleri göz önünde bulundurulur.
  • Olayın nasıl meydana geldiği incelenir. Olayın meydana geliş hali kişileri etkileyecek bir biçimde olmalıdır.
  • Tarafların kusur durumu göz önünde bulundurulur. Kusur sayısı birbirine yakın ise yapılan işlem değişiklik gösterecektir.
  • BK Madde 4 gereğince belirtilmiş hak ve nesafet kuralları incelenir.

Trafik Kazalarında Maddi Tazminat Nasıl Belirlenir?

Maddi tazminat, trafik kazası tazminatı içerisinde en çok başvurulan tazminat türüdür. Bu türde temel amaç kaza sonucunda mağdur kişilerin maddi olarak zararlarının karşılanmasıdır.

Maddi tazminat hesaplanırken öncelikle uğranılan zarar ve kusur oranı belirlenir. Bunun ardından kişinin kazaya bağlı yaşadığı diğer unsurlar da eklenir. Örneğin kişide iş gücü kaybı ya da uzuv eksikliği gibi durumlar oluştuysa kişinin çalışarak geçireceği ömür süresi hesaplanarak maddi tazminatta verilir.

Trafik kazası sonucunda oluşan tüm durumlarınızı incelemek ve tazminat hakkında detaylı bilgi almak için Av. Ferhat Kule ile iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button