Single Blog Title

This is a single blog caption

Hasar Tazminatı

Hasar tazminatı, geçirdiğiniz kazaya bağlı olarak karşılaştığınız farklı hasar bedelinin kusurlu olarak görülen kişiden alınmasıdır. Bu tutarın ve hasarın belirlenmesinde sigortaların anlaşmalı eksperleri bulunuyor. Sigorta tarafından alınan bu tazminat için öncelikle hasar tazminat davası talebinde bulunmanız gerekiyor.

Hasar talebinde bulunabileceğiniz konular temel olarak bedeni, hasar farkı ve araç hasar tazminatlarıdır. Bu durumların dışında da hasar gördüğünüz her konuda tazminat davası açabilirsiniz.

Bedeni Hasar Tazminatı

Bedeni hasar kişinin kazadan kaynaklı karşılaştığı bedeni hasarlardır. Bu hasarlar dahilinde kişinin belirli bir süre çalışmasını etkileyen durumlar olabilir. Eğer kişinin kazadan kaynaklı kırık, ezik ya da zedelenme gibi hareketini / çalışmasını engelleyecek durumları bulunuyorsa hasar tazminatı başvurusunda bulunabilir.

Bedeni hasar yukarıda anlatıldığı gibi küçük olabileceği gibi ağır hasarlar alınması da mümkündür. Bu ağır hasarlar uzuv kaybı, felç ya da kişinin hareketini kalıcı olarak etkileyecek problemlerin bulunmasıdır.

Hasar Farkı Tazminatı

Hasar farkı tazminatı, arazın değerinin düşmesinden kaynaklı ödenen tazminat türüdür. Bir trafik kazası sonucunda araçlarda hasarlar meydana gelir. Bu hasarlar düzeltilse dahi aracın değerinde bir kayıp yaşanır. Yaşanan bu kayıp kişilerin maddi olarak mağdur olmasına neden olacaktır.

Kaza sonucunda aracın yeni değeri ve aracın kazadan önceki değeri eksperler tarafından tespit edilir. Daha sonra bu iki rakam arasındaki farka bakılır. Kaza kusurlusu olarak kabul edilen kişi, mağdura bu farkı öder.

Araç Hasar Tazminatı

Araç ile gerçekleştirilen kaza sonucunda istemsiz olarak hasar oluşacaktır. Bu hasarların düzeltilmesi için ise araç işlem görecektir. Kaza ile meydana gelen bu hasar onarım ücretinin kaza kusurlusundan alınan bedeline araç hasar tazminatı adı verilir.

Bu hasar onarım işlemi sigorta firması tarafınca seçilmiş ve anlaşılmış tamir alanlarda olabilir. Ancak her zaman sigorta firması böyle bir servis sunmaz. Bazı durumlarda kişinin kendisinin bir tamir merkezi bulması ve fiyat alarak tazminat talebinde bulunması gerekir.

Bütün hasar tazminatlarınız için Av. Ferhat Kule ile görüşebilirsiniz. Sigorta şirketine açacağınız davadan tazminatınızın size ulaşacağı süreye kadar tüm işlemleriniz profesyonel bir şekilde takip edilir.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button