Single Blog Title

This is a single blog caption

Ölümlü Kaza Tazminatı Avukatı Nedir?

Ölümlü kaza tazminatı avukatı, yaşanılan trafik kazası sonrasında sürücünün ya da yanındaki kişilerin hayatını kaybetmesiyle birlikte ilişkilendirilir.Burada tazminat davası açılır.Tazminat hukuku başlığında altında bulunan dava, ölümlü kaza tazminat davası olarak adlandırılır.Burada yanınızda rehberlik görevi yaparken aynı zamanda sürecin yürütülmesinde yol göstericiliği sağlayan ölümlü kaza tazminat avukatı, maddi ve manevi kayıpları tekrardan talep ederek yanınızda bulunur.Maddi kayıplar aracın hasara uğraması ya da bunun gibi etmenlerdir. Manevi kayıplar ise kişilerin yakınlarının ya da sürücünün hayatını kaybetmesi ile ilişkili olarak bulunur.

Ölümlü Kaza Tazminatı Avukatı

Trafik kazaları sonrasında yaşanan ölümlü kazalarda, süreç davayı gerektirir. Dava olduğu zaman ölümlü kaza tazminatı avukatı ile birlikte dava süreci başlar. Burada maddi ve manevi kayıpların hukuki boyuta uygun şekilde tekrardan kazanım elde etmesi, alanında tecrübeli ve deneyimli Av. Ferhat Kule ile birlikte gerçekleşir.

Ölümlü Kaza Tazminatı Davası Süresi Kaç Yıldır?

Ölümlü kaza tazminatında davanın maddi ya da manevi olarak ilerleyiş göstermesinde ki süreç, 15 yıla kadar uzanır. Ancak daha kısa bir süreçte de yürütülmesi önemlidir .8 ile 15 yıl arasında değişen bir dava sürecidir. Burada maddi kayıpların tekrardan kazanım elde edilmesi, kazaya sebep olan karşı sürücüyle birlikte ilişkilendirilir. Kişinin kendisinden kaynaklanan bir ölüm olduğu takdirde, manevi tazminat bulunur. Burada da araç içerisinde bulunan diğer yakınlara, 3. kişiler tarafından açılan dava yürütülür.

Ölümlü Kaza Tazminat Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ölümlü kaza tazminatında maddi ve manevi kayıpların tekrardan kazanılması için belirli hesaplamalar yapılır. Bu hesaplamalar hayatını kaybeden kişinin;

  • Yaşı
  • Aile ekonomisine katkısı
  • Geride kalan yakınlarının sayısına göre belirli kriterler ele alınarak hesaplanır.

Örneğin herhangi bir kazada 60 yaşında bir kişinin hayatını kaybetmesi ile 20 yaşında bir kişinin hayatını kaybetmesi arasındaki tazminat durumu farklılık gösterir.Ya da kişinin yakınlık derecesine göre arabada bulunan kişilerin isteyebileceği tazminatlarda yeni farklılık sağlar. Burada ölümlü kaza tazminat avukatı ile birlikte iletişime geçtiğiniz takdirde, davanın nasıl yürütülmesi gerektiği ya da davadaki tazminat durumunun hesaplanma faktörü ile ilgili detayları edinebilirsiniz.

Maddi Ve Manevi Tazminat Kimlerden İstenir?

Ölümlü kaza tazminatında, maddi ve manevi tazminatlar bulunur. Bunlar trafik kazasına sebebiyet veren kişi tarafından istenilir.Yani kazanın oluşmasına büyük bir etkisi olan karşı tarafta, maddi ve manevi tazminat istenebilir.Ancak herhangi bir kişi tarafından kaza oluşmamış, sürücünün kendi hatasından dolayı oluşmuş ise burada durum farklıdır. Araç içerisinde farklı kişiler bulunduğu takdirde o kişilerin manevi tazminatları, yakınları tarafından açılır. Tazminat taleplerinden sigorta şirketi sorumludur ve sigorta şirketi ile ilişkili olarak çalışan kişi ise ölümlü kaza tazminat avukatı olarak adlandırılır.

Ölümlü Kaza Tazminat Avukatına Neden İhtiyaç Duyulur?

Gün içerisinde yapılan bir trafik kazası sonrasında, kişilerin hayatını kaybetmesi üzerine ölümlü kaza tazminat davaları oluşturulur.Bu davalarda yalnızca sürücünün hayatını kaybetmesi değil araba içerisinde bulunan diğer kişiler için de aynı dava oluşturulabilir.Bu davadan açılmasındaki en önemli etken, maddi ve manevi kayıplara hukuki boyuta uygun yükümlülüklere göre tekrardan kazanılmasıdır.Burada tecrübeli bir avukat rehberliğinde süreç yürütülmelidir.Aksi takdirde kazada hayatını kaybeden kişi için manevi tazminatı alınamaz.Ölümlü kaza tazminat avukatı olduğu takdirde mağdur olan kişiler, yeniden haklılığını kazanabilir. Burada maddi kayıplar genel olarak aracın hasara uğraması ile ilişkilidir. Manevi kayıplar ise kişilerin hayatını kaybetmesi üzerine sağlanır.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button