Single Blog Title

This is a single blog caption

Neden Patent Avukatına İhtiyaç Duyulur?

Patent avukatı olmadığı takdirde, kişilerin patent haklarının savunulması mümkün değildir. Çünkü patent bakıldığı takdirde oldukça donanımlı bir kavramdır ve kendi içerisinde birçok alt başlığa yer verilir. Bir patent avukatı ile birlikte şirketinizi yönetmeniz, hukuki boyuta da uygun çalışmalar sergileyebilmenizi sağlar. Örneğin, kendi web sitelerinizde ki patent hakları da, yine avukat rehberliğinde gerçekleşir.

Patent Avukatı

İcatların yeni ya da yenilikçi olup olmadığına göre yapılan patentleme durumları, patent avukatı doğrultusunda değerlendirilir.

 • Patentlerin tasarlanması,
 • Mülkiyet hakkına ilişkin düzenlemeleri patent avukatı ile gerçekleşir.

Patent Avukatı Nedir?

Bir patent avukatı, buluşların yenilikçiliğine göre hizmet sağlar.Burada ortaya çıkan yeni bir icadın patentleme durumuna uygun olup olmamasının değerlendirme aşaması, patent avukatı ile birlikte sağlanır.Patent tasarlama ve fikri mülkiyet hukuku ile ilgili birçok faktör, patent avukatının bölgesindedir.Günümüzde genel olarak bilinmeyen avukatlık dalıdır.Ancak konuyla ilişkin kişilerin sürekli olarak iletişim halinde olduğu hizmet dalıdır.Patentlerin ihlal edilmesi durumunda,icat oluşturan kişinin mucit haklarını yürürlüğe koyması, patent avukatı ile birlikte sağlanır. Örneğin herhangi bir icatınmucit olarak görülmemesi ya da bunun farklı bir kişi tarafından değerlendirilmesi, patent hukuku başlığı altında dava açabilmenizi gerektirir. Bu durumda da sizin yanınızda yer edinen patent avukatı, Av. Ferhat Kule ile iletişime geçtiğiniz takdirde hukuki boyutta kazanımlar elde edebilirsiniz.

Patent Avukatının Sorumlulukları Ve Görevleri

Patent avukatı, kendisi ile ilgili özel müşterilerle ilgilidir. Ancak bu durum değişkenlik gösterebilir. Patent avukatının sorumlulukları ve görevleri bulunur. Bunlar icatlar ya da üreticilerin buluşları ile yaşadığı süreçte başarılı olup olmama ihtimaline göre çalışma sergiler.

 • Bir buluşun yeni ya da yenilikçi olup olmamasının değerlendirilmesi,
 • Buluşa önceden patent verilmesi ya da bunun gibi davalarda yine patent avukatı görev üstlenir.
 • Buluşun tanımına modifikasyonlar ya da uzantılar önermek,
 • Patentleri savunmak,
 • Fikri mülkiyet alanındaki yasal gelişmelere güncel bir şekilde ayak uydurmak,
 • Ticari markaların patent haklarını değerlendirmek,
 • Patentlere karşı yapılan linçleri önlemek ve bunun gibi birçok başlıkla ilgilidir.

Patent avukatı, patent hukuku içerisinde bulunur. Yani genel olarak ortada bulunan icat ya da buluşların haklılığı ile ilgilenir.

Bir Patent Avukatının Nitelikleri

Patent avukatı, günümüzde çoğunluğun bilmediği bir kavramdır. Ancak bu mesleğin kendine göre nitelikleri bulunur. Örneğin fikri mülkiyet yasası hakkında bilgileriniz, patent sürecine uygun başvurular ile birlikte hazırlanması gerekir.Burada hukuki boyutu uygun nitelikler olması önemlidir. Patent avukatı olabilmek için ya da alanınızda yüksek yerlere gelmek istediğiniz takdirde, birçok dava sürecini takip etmeniz gerekiyor. Patent avukatı yalnızca teorik bilgi ile değil, uygulamalı olarak öğrenilmesi gereken süreçtir. Burada dosya takibinin donanımlı bir şekilde yapılması gerekir. Dosya takibin de geride kalınırsa ya da dosyadaki bilgilerin yeterli olmaması müvekkilimizin hakim karşısında geride kalmasını sağlar. Bu durumda da kazanımlar elde edilmez. Alanında tecrübeli, deneyimli ve oldukça donanımlı Av. Ferhat Kule ile iletişime geçtiğiniz takdirde, patent avukatı ile ilgili detaylı bilgileri edinebilirsiniz.

Patent Avukatı Kimlerle Çalışır?

Patent avukatı, özel avukatlık görevi ile çalışır. Genel anlamda özel uygulama ortaklıkları ya da büyük sanayi işverenleri ile birlikte bir çalışma gerçekleşir. Burada;

 • Endüstriyel sektörde
 • Gıdadan ağır endüstriyel işletmelerde patent sistemleri bulunur.

Bu patent sistemleri çoğu zaman haksız rekabete uğrayabilir. Burada da yanınızda bulunan patent avukatları, işverenlerin ürettiği ürünlerle ilgili birçok patent durumu üzerine patent avukatının sorumluluğu artar.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button