Single Blog Title

This is a single blog caption

Konut Sigortası

Konut sigortası, ev sahiplerinin evlerinde meydana gelebilecek hasarları ve kayıpları kapsayan zorunlu olmayan bir sigorta türüdür. Yangın, hırsızlık, su baskını, cam kırılması, şimşek, deprem, sel vb. riskleri kapsar. DASK’ın aksine, poliçe türüne bağlı olarak, evin yapısındaki hasarların yanısıra içindeki eşyalarda oluşan hasar ve kayıpları da içine alır. Bunların dışında mülkünüzdeyken yaralanan kişiye karşı olan yasal sorumluluk maliyetinin karşılanmasında da yardımcı olur.

Poliçede “geçici ikamet masrafları ve kira bedeli karşılanır” ibaresi varsa ev sahibi veya kiracı evde yaşayamayacak durumda olduğunda bahsedilen geçici giderler de sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Prim ödemeleri, sigorta poliçesi sahibinin evinin büyüklüğüne, değerine, coğrafi konumuna ve sigorta kapsamına göre belirlenir.

Düzenlemeye göre ev sahibinin yaptığı konut sigortasından kiracı da faydalanır. Ayrıca ev sahibinin kiracıyı konut sigortası yaptırmaya yönlendirmesi gerekir.

Her yıl isteğe bağlı olarak yenilenebilir veya sigorta şirketlerinin şartlarına bağlı olarak süresi dolmadan iptal edilebilir.

Konut sigortası, DASK’ın yerine geçmez.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button