Single Blog Title

This is a single blog caption
istanbul Ticaret avukatı 2019

istanbul Ticaret avukatı

Ticaret Avukatı

Ticaret avukatı görevlerinden bir tanesi şirket ortaklarının aralarında yaşadıkları anlaşmazlığı çözüme kavuşturmasıdır. Hem gerçek hem de tüzel şirketlerin haklarının korunabilmesi adına ticaret hukuku kapsamında düzenlemeler yapılmaktadır. Bu tür hukuki süreçlerde de ticaret avukatları avukatlığın yanı sıra danışmanlık hizmeti de verir. Ticaret hukuku avukatının verdiği hizmetlerden bazıları ise şu şekildedir:

  • Haksız rekabet hukukuna ilişkin davalarda avukatlık,
  • Her türlü ulusal ya da uluslararası ticari sözleşmelerin hazırlanması,
  • Ticari iflahların uzlaşma yoluyla çözümlenmesi aşaması,
  • Ödenmeyen ticari alacaklarına ilişkin davalarda avukatlık.

Ticari Hukuk Avukatı Bulundurulması Zorunlu Mudur?

Avukatlık Kanunu’nun 35. Maddesine göre anonim şirketlerin avukat bulundurması zorunludur. Her şirketin avukat bulundurması zorunlu değildir. Ancak şirket sermayesi 250 bin TL’yi aşan anonim şirketlerinin bünyelerinde avukat olması şarttır. Bu zorunluluğu yerine getirmeyen şirketlere de bir takım yaptırımlar uygulanmaktadır. Anonim şirketler avukat zorunluluğu olmasına rağmen avukatı olmayan şirketler için Cumhuriyet Savcılığı bir avukat tayin eder. Ayrıca bu şirketlere idari para cezası kesilmesi de söz konusu olur. Bu tarz yaptırımlar ile karşılaşmak istemeyen anonim şirketlerinin de ticaret davası avukatını bünyesinde çalıştırması gerekir. Bu anonim şirketlerinin dışında kalan şirketlerde herhangi bir avukat zorunluluğu olmasa da ticaret avukatlarının sağladıkları büyük avantajlardan dolayı pek çok şirket avukat ile anlaşmaktadır.

Ticari Hukuk Avukatının Sağladığı Avantajlar

Günümüzde pek çok şirket ticaret avukatları ile çalışıyor. Bunun da en temel nedeni ticaret avukatlarının şirketin kurulmasından itibaren oldukça etkili bir rol oynamasıdır. Ticaret avukatları bir şirketin çıkarlarının hukuki olarak korunmasını sağlar. Bu da şirketlerin avantajına olur. Ticaret avukatlarının hizmet alanına giren konulardan bazıları ise şu şekildedir:

  • Şirketlerin birleştirilmesi ya da bölünmesi,
  • Bir şirketin faaliyetinin sona erdirilmesi,
  • Bir şirketin iflas etmesi,
  • Şirket satın almalar,
  • Şirketlerin devredilmesi ya da tasfiyesi.

Ticaret hukuku için bir avukata başvuracak olan kişilerin de gitmesi gereken adres Ferhat Kule’dir. Kule şirketlere avukatlık hizmetinin yanı sıra danışmanlık da vermekte. Ticaret avukatı Kule ile iletişime geçmek isteyen kişiler ise https://ferhatkule.av.tr internet adresinden avukatın iletişim bilgilerine ulaşabilir.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button