Single Blog Title

This is a single blog caption
istanbul Tazminat Avukatı 2019

istanbul Tazminat Avukatı

Tazminat Avukatı

Tazminat davası avukatı tazminatını alamayan kişilerin dava açmak için başvurdukları adrestir. Bazı durumlar tazminat hakkını doğurur. Bu hakkın da alınması gerekir. Örneğin işten çıkarılmış bir kişi için kıdem ve ihbar tazminatı söz konusu olabilir. Bir yılını doldurmuş her çalışana kıdem tazminatı ödenmelidir. Ayrıca işten çıkarılma haber verilmeksizin gerçekleştirilirse işveren ihbar tazminatı da ödemekle yükümlüdür. Bu tazminatlarını alamayan kişiler de dava açarak hak talebinde bulunabilirler. Tazminat için avukat tutan kişiler de dava sürecini çok daha kolay bir şekilde sonuçlandırabilirler.

Hangi Nedenlerden Dolayı Tazminat Davası Açılabilir?

Tazminat davaları yalnızca işçi ve işveren arasındaki anlaşmazlıklar yüzünden açılmaz. Bunun yanı sıra tazminat hakkını doğurabilecek pek çok farklı durum söz konusudur. Örneğin trafik kazalarında mağdur olan taraf hem maddi hem de manevi olarak tazminat davası açabilir. Bunun yanı sıra açılabilecek tazminat davalarından bazıları şu şekildedir:

  • Doktor hatası tazminat davası,
  • İş kazası tazminat davası,
  • Haksız tutuklama, gözaltı ve el koyma tazminat davası,
  • Meslek hastalığı nedeniyle tazminat davası,
  • Boşanmada maddi ve manevi tazminat davası.

Bu davalar için aranan şartlar birbirinden farklı olabiliyor. Ayrıca tazminat davasının açılma nedenine göre başvurulacak mahkeme de değişiyor. Örneğin iş kazası tazminat davası için İş Mahkemeleri’ne başvurulması gerekiyor. Boşanmadaki maddi ve manevi tazminat davasında yetkili ve görevli olan mahkeme ise Aile Mahkemesi’dir.

Tazminat Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Tazminat miktarı hesaplanırken bazı faktörlere dikkat edilir. Tazminat hesaplama yapılırken maddi ve manevi tazminatlarda farklı yöntemler kullanılır. Maddi tazminatın hesaplanmasında yaşanan ekonomik kaybın miktarına bakılır. Ancak manevi tazminatta dikkat edilen unsurlar bundan daha çoktur. Manevi tazminat hesaplaması için göz önüne alınan faktörler şu şekildedir:

  • Tarafların ekonomik durumu,
  • Tarafların kusur oranı,
  • Olayın yaşanmasında art niyet olup olmaması.

Tazminat davası açmak isteyen ancak bu sürecin nasıl ilerlediğini bilmeyen kişiler tazminat avukatı Ferhat Kule ile iletişime geçebilirler. https://ferhatkule.av.tr internet sitesinde bulunan bilgiler ile avukatla iletişime geçen kişiler mahkemenin açılması için neler gerektiği ve ne kadarlık bir tazminat talep edilmesi gerektiğine dair bilgiler edinebilir.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button