Single Blog Title

This is a single blog caption
istanbul Tanıma Tenfiz Avukatı 2019

istanbul Tanıma Tenfiz Avukatı

Tanıma Tenfiz Avukatı

Tanıma ve tenfiz davası avukatı farklı bir ülkede alınmış bir hukuki kararın Türkiye’de de kabul edilebilmesi için müvekkiline hizmet vermektedir. Her ülkenin kendi hukuki kuralları mevcuttur. Bir ülkenin mahkemesinde alınmış bir karar da yalnızca o ülke için geçerlidir. Ancak bazı durumlarda yabancı bir ülkenin mahkemesince verilmiş bir kararın Türkiye’de de geçerli olması istenir böyle bir durumda da tanıma ve tenfiz davası açılmalıdır. Tanıma ve tenfiz davaları en çok boşanma sebebiyle açılır. Ancak bunun yanı sıra evlat edinme gibi nedenlerden dolayı da dava açılabilmesi mümkündür.

Tanıma VeTenfiz Davası İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Tanıma ve tenfiz davasında gerekli olan belgeler arasında tanınma ve tenfizi istenen mahkeme kararının aslı bulunuyor. Bu davaları açabilmek için mahkemenin kesin karara varmış olması gerekiyor. Devam eden mahkeme sürecine ilişkin tanıma ve tenfiz davası açılamıyor. Bundan dolayı da kesinleşmiş mahkeme kararının teslim edilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra şu evraklar datanıma tenfiz gerekli belgeleri arasındadır:

  • Kimlik belgesi,
  • Konsolosluktan alınacak Apostil,
  • Başvuru dilekçesi.

Tanıma ve tenfiz davalarında yetkili mahkeme davanın konusuna göre değişebiliyor. Ancak genel itibariyle tanıma ve tenfiz boşanma kararları için açıldığından dolayı bu davalarda Aile Mahkemesi görevli ve yetkili oluyor.

Tanıma ve Tenfiz Neden Önemlidir?

Tanıma ve tenfiz davası açılmadığı sürece farklı ülke mahkemesinde Türk vatandaşı için alınmış bir karar direkt olarak Türkiye’de geçerli olmayacaktır. Örneğin farklı ülkede boşanan kişiler Türkiye’de tanıma ve tenfiz davası açmadığı sürece Türkiye’de hala evli kabul edileceklerdir. Bu da şu problemlere yol açabilir:

  • Varsa çocuk velayetinin paylaşılamaması,
  • Yeniden evlenilememesi,
  • Mal paylaşımlarının yapılamaması,
  • Nafaka ya da tazminat alınamaması.

Bu tarz problemler yaşamamak için davanın açılması şarttır. Tanıma ve tenfiz davalarında avukat zorunluluğu yoktur. Ancak özellikle yurtdışında yaşayan kişilerin avukata vekalet vermesi gereklidir. Böylece mahkemede olma zorunluluğu ortadan kalkacaktır. Vekalet vermek için de tanıma tenfiz avukatı Ferhat Kule’ye başvurulabilir. Avukatınhttps://ferhatkule.av.tr/ internet adresine giren kişiler iletişim bilgilerine ulaşabilir ve avukat ile görüşerek dava süreci hakkında bilgi alabilir.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button