Single Blog Title

This is a single blog caption
Senet Avukatı

İstanbul Senet Avukatı ve Dava Süreci

İstanbul senet davası avukatı olarak senet konusunda sıkıntı yaşayan vatandaşlara hizmet vermekteyiz. İstanbul senet davalarında ödenmeyen senetlerin tahsilâtlarını başarılı bir şekilde yapmaktayız.

Taahhüdü İhlal Suçunun Şartları 

Aşağıda taahhüdü ihlal suçlarının şartları listelenmektedir. Bu şartlar:

  • Ödeme taahhüdü para borçları için verilmiş olmalıdır.
  • Belirlenen tarihte borç ödenmemiş olmalıdır.
  • Borçlunun makul yani kendi kusurundan kaynaklanmayan bir mazereti bulunmamalıdır.
  • Alacaklı icra ceza mahkemesine şikâyette bulunmalıdır.
  • Şikâyet için 3 ay ve 1 yıllık hak düşürücü süreler dolmamış olmalıdır.

Senet Borçlarını Ödenmemesi

Senetler yasal uygulamaları bulunan belgelerdir. Ödenmemiş senetlerin sonucunda yasal işlemler başlatılır ve alacaklı kişi borcunu ödememiş olan kişi ile ilgili icra takibi başlatır. Bununla birlikte avukatlık bürolarına gidilerek avukat masrafı ile birlikte ödenmesi gereken toplam borç ortaya çıkartılır. Senet avukatı olarak bu durumda peşin ya da taksitli ödeme imkânları sunmaktayız. Buna rağmen hala ödemelerini yapmayan kişiler için mahkeme süreci başlatılmaktadır.

Senet Borcu Zaman Aşımı

Senet aşım süresi 3 yıl ile 10 yıl arasında değişkenlik göstermektedir. Bu değişikliğin sebebi yapılmış olan senedin türüdür. Zaman aşımına uğramış senetlerin takibinin vatandaşlar tarafından dikkatli yapılmadığı takdirde daha sonra olası bir borç ödeme durumu ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra ölen kişilerin borçlarının öldüklerinden sonra zaman aşımına uğrama gibi bir durumları bulunmamaktadır. Vefat eden kişilerin borçları ailelerine kalmaktadır.

Protestolu Senet Sorgulaması

Sorgulama işlemleri Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi resmi sitesinden yapılmaktadır. Bunun için site üzerinde yer alan “başvurular ve sorgu” sekmesine giriş yapılmalıdır. Daha sonra bu sayfada bulunan sorgulama için gerekli olan bilgiler girilmelidir. Aşağıda sistem tarafından istenen bu bilgelerin ne olduğu listelenmektedir:

  • Rapor Sahibi,
  • Başvuru Sahibi,
  • Başvuru Şekli
  • Uyruğu
  • C. Kimlik Numarası

İstanbul senet sorgulama ile ilgili işlemler hakkında gerekli bilgi aynı zamanda Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nden de sağlanabilmektedir. Bunun yanı sıra İstanbul senet avukatı olarak mesleğimizi başarı ile sürdürerek vatandaşların senet ve senet davası ile ilgili her türlü sorunlarına hızlı bir şekilde çözüm bulmaktayız.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button