Single Blog Title

This is a single blog caption
istanbul Patent avukatı 2019

istanbul Patent avukatı ne iş yapar

Patent Avukatı

Marka patent avukatı ulusal ve uluslararası ölçekte piyasalardaki markalar ile ilgili düzenlemeleri takip eden marka ve patent hukukuna ilişkin tüm konulara hakim olan kişidir. Bir markanın ya da yapılmış bir ürünün tescil edilebilmesi için Türk Patent Enstitüsü’ne başvurulması gereklidir. Aksi halde o ürüne ya da markaya dair hak sahibi olunamaz. Bir markanın da hukuk dışı kullanımının önüne geçilmesi ya da markanın teciline ilişkin davaların açılması için de patent avukatı hizmet verir.

Tescil İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Marka tescilinin yapılabilmesi için gerekli olan evraklardan bir tanesi başvuru formudur. Bu formun da başvuru sahibi tarafından doldurulması şarttır. Bunun yanı sıra tescil için talep edilen belgeler şu şekildedir:

  • Tescil başvuru ücreti,
  • Tescil edilecek marka örneği ya da logo.

Marka olarak tescil işleminin yapılabilmesi için bazı şartların da sağlanması gerekir. Marka olarak tescil edilemeyecek olan işaretlerden bazıları da şöyledir:

  • Ürünün şeklini barındıran işaretler,
  • Tanınmış markalar,
  • Dini değerleri ya da sembolleri kapsayan markalar,
  • Genel ahlaka aykırı öğeler barındıran markalar.

Bunların dışında bir markanın tescilinin yapılabilmesi, aynı ürün veya hizmetler için daha önceden başvuru yapılmamış olması halinde mümkündür. Bir ürün ya da hizmet için marka tescili yapılmışsa aynı kapsamdaki bir başka ürün ya da hizmetin tescili yapılamaz.

Marka Ve Patent Alanında Avukatlar Hangi Hizmetleri Verir?

Patent avukatı ne iş yapar sorusuna verilebilecek yanıtlardan bir tanesi marka yaratma ve tescil sürecinde verdiği danışmanlık hizmetidir. Bir patent avukatı insanlara farklı konularda hizmet verir. Bu hizmetlerden de bazıları şu şekildedir:

  • Markanın haklarını korunması,
  • Marka, patent ya da tasarım haklarından doğan uyuşmazlıkların çözüme kavuşturulması,
  • Lisans sözleşmesinin hazırlanması.

Marka ve patent hukuku konusunda uzman bir avukat arayan kişiler ise Ferhat Kule’ye başvurabilir. Patent avukatı bir markanın tescili ve patentinin alınmasına ilişkin tüm yasal düzenlemelere hakimdir. Bundan dolayı da marka ve patent hukuku için başvurulabilecek doğru adreslerden birisidir. Avukat ile görüşmek isteyen kişiler ise https://ferhatkule.av.tr internet sitesinde bulunan iletişim bilgilerine göz atabilir.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button