Single Blog Title

This is a single blog caption

Hırsızlık Sigortası Tazminatı Hangi Durumları Kapsar?

Hırsızlık sigortası tazminatı, eşya veya değerli malın hırsızlık sonucunda yağmalanması veya eşyanın ortadan kaybolması durumlarını kapsar. Eşyanın çalındığının kanıtlanması, tutanak tutulması ve durumun kolluk kuvvetlerine bildirilerek araştırmaya tabi tutulmuş olması süreç için önemlidir.

  • Hırsızlık sigortası tazminatı almak için eşyanın kaybolması ya da zarar görmesi bu sigorta alanını kapsamaz.
  • Ancak yangın, deprem ve mal sigortası yapılarak, özellikle bir eşyanın üzerinde sigorta uygulanması o eşyanın zarar görmesi sonucunda teminat uygulanmasıyla tazminat hakkının doğmasını kapsar.
  • Hırsızlığın açık veya kapalı alanda gerçeklemesi, malın veya eşyanın olması gereken konumdan başka bir konumda çalınmış olması da tazminat sürecini değiştirebilir.

Hırsızlık Sigortası Tazminatı

Hırsızlık sigortası, ev ve iş yerindeki değerli ya da önemli eşyaların zararı veya maddi kaybının güvence altına alınması için sigorta şirketlerinin düzenlediği poliçe maddelerine göre teminat altına alınması işlemidir. Hırsızlık sigortası tazminatı için kıymetli eşyanın veya evrakların kasada saklanması koşullarıyla, güvencesi sağlanmaktadır. Zararı halinde sigorta tazminat bedelini öder.

Hırsızlık Teminatı Düzenlemesi

Konut sigortasını kapsayan hırsızlık teminatında, kırma, delme, yıkma, zorlama veya devirme sonucunda da maddi zararın karşılanmasına yönelik düzenlemeler yapılmalıdır. Maddi zararın koşulları ve durumu da hırsızlık sigortası tazminatı için önemli maddeleri kapsar.

Örneğin eşyanın kasada bulunması şartıyla, kişinin eşyayı koruduğuna dair bilgilendirme yaparak, hırsızlık sigortası sözleşmesini kabul etmesiyle, teminatın herhangi bir durumda eşyanın çalınmasıyla özel bir alana taşınması söz konusu olabilir. Sigorta bedeli de, zararın karşılanması da bu durumlarda değişecektir.

Hırsızlık Tazminat Davası Açılabilir Mı?

Hırsızlık tazminat davası için maddi ve manevi kayıplara göre inceleme yapılır. İş yeri hırsızlıkları, banka kasası hırsızlıkları ve bankanın nitelikli dolandırıcılık kapsamında hırsızlığı gerçekleştirmiş olması durumlarında değerli mal ve paranın tazminatla geri alınması için dava açılabilir.

Kişinin değerli eşyasının çalınması konut içinde gerçekleşiyor, konut sigortası hırsızlık teminatını kapsıyorsa davaya gerek duyulmadan, sigorta acentesi tarafından süreç ihlal edilmeden zararın karşılanması sağlanacaktır. Yerel mahkeme üzerinden görülmesi gereken davalarda ise hırsızın yakalanmış olması ancak malın geri iadesinin yapılamaması durumlarına göre süreç değişecektir.

İletişim İçin Av.Ferhat Kule’ye Ulaşabilirsiniz;İletişim

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button