Single Blog Title

This is a single blog caption

EVLİLİK VAADİYLE DOLANDIRICILIK SUÇU

Günümüzde sıklıkla  karşılaşılır hale gelen “evlilik vaadiyle dolandırıcılık suçu“, internetin kötü niyetle kullanım sonuçlarından biridir. İnternet üzerinden çeşitli platformlar aracılığıyla özellikle son dönemde bireyler evlenme vaadiyle kandırılarak hem maddi hem de manevi yönden zarara uğramaktadırlar.

Dolandırıcılık suçunun oluşabilmesi için; failin bir kimseyi, kandırabilecek nitelikte hileli davranışlarla hataya düşürüp, onun veya başkasının zararına, kendisine veya başkasına menfaat sağlaması gerekir.

Bu tür davalarda; sanık, mağdurla evleneceğini vaat edip ondan haksız menfaat sağlaması ardından ortadan kaybolmaktadır. Böylece, gerçekte mağdurla evlenen ama çok kısa bir süre içinde farklı sebeplerle ayrılan kişileri ayrı bir noktada değerlendirilir, burada sanığın kastı incelenmektedir, sanığın gerçekte evlenme amacı taşıyıp taşımadığı başka bir deyişle dolandırma gayesinin olup olmadığı incelenir.  Sanık, mağdurla evlenme amacıyla bir araya gelip, daha sonra anlaşmazlığa varıldığı için evden ayrılırsa, nihayetinde suçun unsurları söz konusu olmayacağından beraat kararı verilebilir.

Nitelikli dolandırıcılık tiplerinden evlilik vaadiyle dolandırıcılık suçu, hem kadınları hem de erkekleri kurban haline getirebilmektedir. Dolayısıyla evlilik vaadiyle dolandırıcılık suçunun oluşabilmesi için bazı unsurlar gereklidir.

Evlilik vaadiyle dolandırıcılık suçu unsurları

  • Kullanılan hileli davranışlarla mağdur yanılgıya düşmektedir
  • Yanıltma nihayetinde yalanlara inanan mağdur tarafından sanık veya bir başkasına haksız menfaat sağlanmaktadır
  • Olaysal olarak değerlendirildiğinde yapılan hilenin kandırıcı nitelikte olması gerekmektedir
  • Olayın özelliği, fiille olan ilişkisi, mağdurun durumu, kullanılmışsa gizlenen veya değiştirilen belgenin nitelikleri ayrı ayrı incelendiğinde kasıt tespit edilebilmelidir.

Büromuz nitelikli dolandırıcılık suçlarıyla mücadele de  deneyimli avukatlarıyla Türkiye çapında hukuki hizmetler vermektedir.

Evlilik vaadiyle dolandırıcılık suçunun kapsamı nedir? Evlilik vaadiyle dolandırılan mağdur mağduriyetini nasıl ispat eder? Evlilik vaadiyle dolandırılma suçunun cezası nedir? Evlilik vaadiyle dolandırılma sebebiyle açılan nitelikli dolandırıcılık suçu davaları ne kadar sürer? ve dava masrafları benzeri hususlarda daha fazla bilgi almak ve diğer sorularınız için büromuz alanında deneyimli avukatlardan danışmanlık hizmeti sağlayabilirsiniz

 

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button