Single Blog Title

This is a single blog caption

Doktor Hatası Tazminatı

Doktor tedavisi ve ameliyatı sırasında doktor tarafından gerçekleştirilmiş bir yanlış tedavi yönteminde kişilerde geri dönüşü olmayan problemler ortaya çıkabilir. Doktor kişinin hayatına kalıcı ya da geçici bir zarar verdiği için kişiler doktor hatası tazminatı alabilir.

Doktor hatası mağduru kişinin karşılaştığı problem ve bu problemin etkisine göre kişilerin alabileceği tazminat türleri değişiklik gösteriyor. Özellikle kişide iş ve uzuv kaybına neden olabilecek durumlarda kişilerin ekonomik durumları da tehlikeye girebilir.

Doktor Hatası Tazminatı Almanın Şartları Nelerdir?

Doktor hatası tazminatı almak için size belirli şartlar iletilecektir. Bu şartlar şu şekildedir;

  • Öncelikle sözleşme değerlendirilmeli ve problem incelenmelidir. Ortaya çıkan problemin gerçekten doktorun hatasından kaynaklı olduğu belirlenmelidir.
  • Doktorun gerekli araştırmamaları yapmaması ve meslek eksikliği, tecrübe eksikliği gibi durumları bulunması durumunda hasta haklı olarak görülecektir.
  • Doktorun etik dışı hareket etmiş olması ve borçlarını yerine getirmemesi durumunda tazminat verilecektir.

Doktor Hatası Tazminat Türleri Nelerdir?

Doktor hatası tazminatı türleri doktor açısından ve hasta açısından değişiklik gösterir. Doktor açısından bulunan türler; cezai, mesleki sorumluluk ve idari türlerde olabilir.

Hasta tarafından ise kişinin karşılaştığı probleme bağlı olarak maddi ve manevi tazminat açılabilir. Kişi karşılaştığı problem neticesinde kalıcı olarak sağlığında değişiklik yaşadı ve bu durum ileride kişinin hayatını olumsuz olarak etkileyeceği bir durum oluştu ise maddi ve manevi tazminatta bulunulabilir.

Doktor Hatası Sonucu Ölüm

Doktor hatası sonrası ölüm karşılaşılabilecek bir durumdur. Gerekli araştırmaların ve otopsi raporunun sonucunda kişinin doktor hatasından hayatını kaybettiği anlaşılırsa ölen kişinin yakınları maddi ve manevi tazminat davasında bulunabilir.

Ölen kişinin yakınları hastaneye, hastanenin sigortasına ve doktora olacak şekilde davalarda bulunabilir. Özellikle doktorun mesleki eksikliği ve tecrübesizliği konusunda hastane sorumlu olarak tutulacaktır.

Doktor etik dışı bir davranışta bulunduysa ve hasta ile doktor arasındaki ilişki ölümü kasıtlı olarak şekilde destekliyor ise doktor hakkında şikayette bulunulabilir. Ancak tüm bu durumlar iyi bir inceleme ve değerlendirme ile elde edilebilir.

Tüm doktor hatalarından kaynaklı tazminat işlemlerinizde Av. Ferhat Kule ile profesyonel bir süreç geçirebilirsiniz.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button