Single Blog Title

This is a single blog caption

Bilişim Suçlarında Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB), sanık hakkındaki kararın yasal sonuçlara yol açmayacağı ve sanığın denetim süresi olumlu ise durumun azalacağı yönündedir. HAGB kararı sanığa verilen ikinci bir şanstır. HAGB kararı sanığa verildiğinde, sanığın medeni ve siyasi hakları konusunda bir kısıtlama yoktur ve sabıka kaydı yoktur. HAGB kararları siber suçlar için de verilebilir. HAGB başvurusu açısından, siber suçlar, yasaların öngördüğü ceza miktarına göre ayrı ayrı değerlendirilmelidir. HAGB kararı, aşağıdaki siber suçlarla ilgili olarak verilebilir:
– Bilgi Sistemine Girme
– Sistem Engelleme, Breaking, Veri İmhası
– Adil olmayan yararların sağlanması veya banka bilgi sisteminde işlem yapılması hakkındaki suçları 22 / 1-2 sayılı Türk Ceza Kanununda bilgilendirme suçu.
– Banka Suistimali veya siber suçlara dahil olan Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması nedeniyle BT Suçuna bağlı kayıpların giderilmesi durumunda etkin tevdiat hükümleri uygulanacaktır.

Etkili pişmanlık hükümlerine sahip banka veya kredi kartının kötüye kullanılması cezası 2 yıl veya daha kısa bir süre hapis cezası ile cezalandırıldığında, hüküm duyurusunun ertelenmesi hükümleri uygulanır.

Yukarıda belirtilen siber suçlarla ilgili HAGB’ye ceza miktarı konusunda karar verebilmek için mağdurun zararına dikkat edilmelidir. Siber suçlar işlendiğinde, genellikle bir maddi kayıp görülür. Bilgisayar suçlarından kaynaklanan hasar, mağdurun mevcut parasal durumunun azalması ya da mağdurun bilgi sistemine zarar verilmesi şeklinde olabilir. Her iki durumda da, işlenen bilgisayar suçundan dolayı mağdura doğrudan zarar verildi. HAGB’ye, siber suçla ilgili karar, sanık tarafından bu tür bir zarar verildikten sonra mağdurlara verilebilir.

 

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button