Single Blog Title

This is a single blog caption
Avukat Ücretleri Nasıl Hesaplanır?

Avukat Ücretleri Nasıl Hesaplanır?

Avukat Ücretleri

Alanında uzman avukat ücretleri, yaşanılan hukuki anlaşmazlıkların çözümünde avukatlık desteği almak isteyen kişiler tarafından sıklıkla araştırılan konulardan biridir. Davanın açılması talebiyle mahkemeye başvuracak ya da hakkında dava açılan kişiler tarafından mahkemeye cevap dilekçesi yazılacak durumlarda avukatlık desteği gündeme gelmektedir. Bu noktada avukatlık asgari ücreti, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenip her yıl için belirli tutar olması kaydıyla kamuoyuna açıklanmaktadır. Ülkemizde avukatlık alanında faaliyet gösteren tüm avukatlar, barolara bağlı olarak hizmet verdikleri için belirli avukat ücretleri üzerinden hesaplanan tutarları almaya hak kazanmışlardır.

Bu noktada söz konusu ücret belirlenirken, her baronun yönetim kurulu ücrete ilişkin detayları hazırlayarak Türkiye Barolar Birliği’ne göndermektedir. Türkiye Barolar Birliği yönetim kurulu da şehirlerin baro yönetim kurullarının tekliflerini değerlendirmeye almaktadır. Bu tekliflerin göz önünde bulundurularak hazırlanan tarife öncelikle Adalet Bakanlığı’na gönderilmektedir. Adalet Banaklığı bir ay içinde kendisine gönderilen tarifeye ilişkin bir karara varmadığı takdirde, gönderilmiş olan bu tarife resmen yürürlüğe girmiş kabul edilir. Fakat bakanlık bu tarifeyi uygun bulmaz ise, Türkiye Barolar Birliği ile tekrar görüşmek üzere geri gönderilmektedir. Daha sonra söz konusu ücret üzerinden oylama yapılarak avukatlık asgari ücreti kesinleştirilebilmektedir.

Avukat Ücretleri Nasıl Hesaplanır?

Avukatlık ücret tarifesi 2019 yılında da her yıl olduğu gibi Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenmiş olan bir ücret baremi üzerinden hesaplanmaktadır. Avukat ile müvekkili arasında kararlaştırılan avukatlık hizmet ücreti de söz konusu tarife göz önünde bulundurularak hazırlanmaktadır. Dolayısıyla hukuki bir hizmet almadan önce müvekkil ile avukat bu konuda mutabakata vararak avukatlık ücretinin açıklığa kavuşturulmasında hemfikir olmaktadır.

Uzman Avukatlık Hizmetleri

İstanbul merkezli hukuk büromuza bağlı olarak görev yapan avukatlarımız, TBB’nin belirlemiş olduğu asgari avukatlık ücreti tarifesi üzerinden müvekkillerine uygun fiyatlardan avukatlık hizmeti sağlamaktadır. Bununla birlikte avukat ücretinde etkili olan bir diğer unsur, avukatın uzmanlık alana göre değişiklik gösterebilmektedir. Nitekim alanında uzman ve başarılı bir kariyer yapmış avukat, yoğunluk durumunu da öne çıkararak avukatlık ücretleri konusunda farklı tutarları gündeme getirebilmektedir. Bu konuda detaylı bilgilere sahip olmak için hukuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button