Single Blog Title

This is a single blog caption
Avukat Olmadan İcra Takibi Nasıl Yapılır?

Avukat Olmadan İcra Takibi Nasıl Yapılır?

Avukat Olmadan İcra Takibi Nasıl Yapılır?

Avukatsız bir şekilde icra takibi başlatmak, üç farklı icra takip türüne göre değişik hukuki prosedürleri uygulayarak gerçekleştirilebilmektedir. Söz konusu prosedürlerin hukuki usul ve esaslara uygun olarak gerçekleştirilebilmesi için öncelikle ne tür bir icra takibinin yapılacağı konusunda fikir sahibi olmak gerekmektedir. Bu noktada ilgili kanunlarda yer alan hükümlere göre icra takibi başlatabilmek için avukata vekalet verilmesi şart koşulmamaktadır. Dolayısıyla icra takibini avukatlar aracılığıyla açabileceğiniz gibi şahsi başvuru yaparak da avukat vekaleti olmadan da yerine getirebilirsiniz. “Avukat olmadan icra takibi nasıl yapılır?” sorusunun yanıtına ilişkin detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.

Daha önce bahsetmiş olduğumuz gibi avukat vekaleti olmadan icra takibi başlatabilmek için icra takibi prosedürlerini yakından bilmek gerekmektedir. Bu noktada hukuk sistemimizde 3 farklı icra takibinden bahsetmek mümkün olmaktadır.

İcra Takibi Türleri

Hukuk sistemimize göre hak sahiplerinin açabilecekleri üç tip icra takibi şu şekilde nitelendirilmektedir:

  • İlamlı icra takibi
  • Kambiyo senedine dayanan icra takibi
  • İlamsız icra

Dolayısıyla bu icra türlerinden hangisi yaşanılan hukuki ihtilafın giderilmesi açısından uygun düşüyorsa ona göre gerçekleştirilmesi gereken prosedürlerin uygulanması önemlidir. Bu prosedürlerde icra takibinin başlatılması için birbirinden farklı evraklar talep edilmektedir. Öte yandan bu belgelerin hazırlanmasının ardından borçlunun ikamet ettiği yere giderek icra takibini başlatmak mümkün olmaktadır.

Avukat Vekaleti Olmadan İcra Takibi

İcra takibi başlatma aşamaları göz önünde bulundurularak avukat vekaleti olmadan da icra takibi başlatılması mümkündür. Bu noktada yukarıda bahsettiğimiz gibi hangi icra türüne uygun işlem yapılacaksa o icra türü için gerekli belgelerin hazırlanıp, ödeme emri ve takip talebi de bir araya getirilerek ortaya çıkarılan dosya, yetkili kuruma teslim edilmek suretiyle avukat vekaleti olmadan icra takibi yapmak mümkün olmaktadır.

Bu noktada borçludan alınacak alacak tutarına göre belirlenen harcın yatırılması gerekmektedir. Bu uygulamadan sonra icra tevzi bürosu yetkili icra müdürlüğüne dosyayı sevk ettirerek icra takibi ödeme emriyle birlikte uygulamaya geçirilebilmektedir. “Avukat olmadan icra takibi nasıl yapılır?” konusunda merak edilen diğer detaylar için hukuk büromuzdan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button