Single Blog Title

This is a single blog caption
İstanbul’da Ceza Avukatı

Anlaşmalı Boşanma Protokolü ve Boşanma Davaları 2019

Anlaşmalı Boşanma Protokolü ve Boşanma Davaları

Anlaşmalı boşanma sözleşmesi eşler arasında boşanma sonrasına ilişkin konularda tam olarak mutabakata varıldığını gösteren belgedir. Boşanma avukatları eşliğinde hazırlanması gereken bu sözleşmeler anlaşmalı boşanma davalarının en önemli belgeleri arasında yer almaktadır. Anlaşmalı boşanma davası açabilmek için aranan temel iki şart bulunmaktadır. Bu şartlardan ilki; tarafların en az 1 yıl süreyle evli kalmalarıdır. İkincisi ise boşanma sözleşmesi üzerinde tarafların hür iradesiyle anlaşmaya varmış olmalarıdır. Anlaşmalı boşanma avukatı tarafından düzenlenecek protokol davaların kısa sürede sonuçlanmasında oldukça önemlidir.

Türk hukuk sistemi içinde temelde iki farklı boşanma davası yer almaktadır. Bu davalar; anlaşmalı boşanma davası ve çekişmeli boşanma davası olarak iki farklı başlıkta incelenebilir. Anlaşmalı boşanma davası, çekişmeli boşanma davalarına göre daha kısa sürede sonuçlanmaktadır. Eşlerin tüm konularda anlaşarak açtıkları bu davalarda hakimin, boşanma protokolü üzerinde eşlerin mutabakata vardıklarına kanaat getirmesi gerekmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanmalıdır?

Anlaşmalı boşanma davalarının en önemli unsuru boşanma protokolüdür. Tarafların boşanma protokolü üzerinde tam anlamıyla bir mutabakata varmaları bu davaların normalden daha kısa sürede çözüme kavuşmasında etkili olacaktır. Ancak tek başına bu şart yeterli değildir. Temel olarak anlaşmalı boşanma davası açmak için aranan şartlar;

  • Boşanma protokolünün hazırlanması
  • Mahkemeye başvuru yapılması
  • Evliliğin en az 1 yıl süreyle devam etmiş olması

Anlaşmalı boşanma davalarının temel şartları arasında yer almaktadır. Anlaşmalı boşanma davaları için boşanma protokolü uzman avukatlar eşliğinde hazırlanmalıdır. Boşanma sözleşmesinde;

  • Nafaka
  • Velayet
  • Mal paylaşımı vb.

Evliliğin sona ermesinden sonra ortaya çıkacak tüm konulara ilişkin gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Söz konusu protokolün nasıl hazırlanacağına dair https://ferhatkule.av.tr/ adresi üzerinden bilgi sahibi olmanız mümkündür. Ancak, uzman avukatlar eşliğinde hazırlanmayan bu sözleşmeler mahkeme sırasında hâkim tarafından yeniden düzenlenebilir veya dava çekişmeli dava olarak devam edebilir. Bu nedenle hukuk büromuz üzerinden uzman avukatımızla birlikte bu protokollerin hazırlanması gerekmektedir.

Anlaşmalı boşanma davaları iyi bir anlaşmalı boşanma protokolü ile tek celsede sonuçlanabilmektedir. Ancak, bu sözleşmelerden kaynaklı olarak dava sürelerinin uzadığı gözlemlenmektedir.

 

 

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button