Single Blog Title

This is a single blog caption
Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer 2019

Anlaşmalı Boşanma Davası Açma Şartları

Anlaşmalı Boşanma

Anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi için tarafların boşanmanın doğuracağı her türlü hukuki sonuç hakkında ortak karar almış olması gerekir. Boşanma davaları iki türlü açılır. Bunlardan bir tanesi çekişmeli bir diğeri ise anlaşmalı boşanma davalarıdır. Şayet eşler boşanma ve diğer hukuki sonuçlar konusunda ortak paydada buluşabilirse bu durumda anlaşmalı boşanma davası açılır. Aksi durumda ise çekişmeli boşanma davası açılmalıdır.

Anlaşmalı Boşanma Davası Açma Şartları Nelerdir?

Anlaşmalı boşanma başvurusu yapılabilmesi için ilk olarak bazı şartların sağlanması gerekir. Bu şartlardan da temel olanı eşlerin her türlü konuda anlaşmasıdır. Bunun yanı sıra boşanma davası açabilmek için aranan koşullar şu şekildedir:

  • Tarafların anlaşmalı boşanma için mahkemeye başvurmuş olması,
  • Anlaşmalı boşanma protokolünün hazırlanıp imzalanmış olması,
  • Evliliğin en az bir yıl sürmüş olması.

Anlaşmalı Boşanma Dava Protokolünde Olması Gerekenler

Anlaşmalı boşanmanın söz konusu olabilmesi için protokol hazırlanmalıdır. Bu protokolde de eşlerin ortak aldıkları kararlar yazmalıdır. Ayrıca bu anlaşmalı boşanma protokolünde her iki eşin de imzası bulunmalıdır. Bu protokol olmadan anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi mümkün değildir. Anlaşmalı boşanma protokolünde bulunması gereken anlaşma kararlarından bazıları şu şekildedir:

  • Varsa çocuk velayetine ilişkin karar,
  • Tazminat ya da nafakaya dair karar,
  • Mal paylaşımının nasıl yapılması gerektiğine yönelik karar.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Taraflar Mahkemede Olmalı Mı?

Anlaşmalı boşanma davalarında taraflar kendi rızaları ile tüm konularda anlaşmaya varmış olması gerekir. Anlaşmalı boşanma davasında çekişmeli boşanma davasından farklı olarak tarafların mahkemede olması şarttır. Çekişmeli boşanma davasında avukata vekalet veren kişilerin duruşmaya gelmelerine gerek yoktur. Ancak anlaşmalı boşanma davalarında vekil avukat olsa dahi taraflar mahkemede olmalı ve anlaşmaya vardıklarını hakime bizzat söylemelidir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer ?

Anlaşmalı boşanma davaları en fazla ne kadar sürer sorusuna verilebilecek yanıt çekişmeli boşanma davalarından çok daha az sürmesidir. Bu davalar en fazla bir yıl içerisinde sonuçlanabilir. Anlaşmalı boşanma davası açacak ve bunun için protokol hazırlayacak olan kişilerin ise https://ferhatkule.av.tr internet adresinden Ferhat Kule ile iletişime geçebilmesi mümkündür.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button