Single Blog Title

This is a single blog caption
Anlaşmalı Boşanmalarda Avukatın Önemi 2019

Anlaşmalı Boşanmalarda Avukatın Önemi

Anlaşmalı Boşanma Avukatı

Anlaşmalı boşanma davası avukatı anlaşmalı bir şekilde boşanacak olan çiftlerin vekilliğini yapmaktadır. Evlilik birliğini sonlandırmak isteyen kişiler iki türlü boşanma davası açabilir. Bunlardan bir tanesi çekişmeli bir diğeri ise anlaşmalı boşanma davasıdır. Anlaşmalı boşanma davası çekişmeli boşanma davasından farklı olarak tarafların her türlü konuda anlaşmaları halinde açılabilir. Anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürer sorusunun cevabı da çekişmeli boşanmadan çok daha kısa süredir. Anlaşmalı boşanma davaları genellikle tek celse sonuçlandırılabilen davalardır.

Anlaşmalı Boşanma Davası Açabilmek İçin Hangi Konularda Ortak Karar Verilmeli ?

Anlaşmalı boşanma davasının söz konusu olabilmesi için aranan şartlardan bir tanesi tarafların boşanmanın doğuracağı her türlü hukuki sonuç konusunda ortak karara varmış olmasıdır. Bu sonuçlardan bir tanesi konusunda dahi ortak bir karar bulunmazsa anlaşmalı değil çekişmeli boşanma davası açılması gerekir. Ayrıca anlaşmalı boşanma davası açabilmek için evlilik birliğinin en az 1 yıl sürmüş olması da şarttır. Bunların yanı sıra bu davayı açabilmek için tarafların anlaşması gereken konular şu şekildedir:

  • Ortak malların paylaşımının nasıl yapılacağı,
  • Varsa çocuk velayetine dair karar,
  • Nafaka ya da tazminata ilişkin kararlar.

Anlaşmalı Boşanma Davası İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Anlaşmalı boşanma davası açmak isteyen kişilerin Aile Mahkemesi’ne başvurması gerekir. Bu davaların açılması için ayrıca bazı evraklar mahkemeye teslim edilmelidir. Bu belgelerden de bir tanesi anlaşmalı boşanma protokolüdür. Bu protokolde eşlerin her türlü konuda ne şekilde anlaşmaya vardığı yazmalıdır. Bunun yanı sıra anlaşmalı boşanma davası dilekçesi de yine dava açılabilmesi için gereklidir. Anlaşmalı boşanma avukatı ise tüm bu işlemleri sizin yerinize yapabilir.

Anlaşmalı Boşanmalarda Avukatın Önemi

Anlaşmalı boşanma davalarında avukatlar müvekkillerinin çıkarlarının korunabilmesini sağlar. Özellikle anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanırken avukatın varlığı oldukça önemlidir. Avukat vekaletinde hazırlanan bu protokol herhangi bir hak kaybının yaşanmasını da engelleyecektir. Bu davalar için başvurulabilecek kişi ise Avukat Ferhat Kule’dir. https://ferhatkule.av.tr internet sitesine giren kişiler avukatın iletişim bilgilerine ulaşabilir ve avukatla görüşerek anlaşmalı boşanma davası avukat ücreti gibi bu davaya ilişkin tüm bilgileri edinebilir.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button