Single Blog Title

This is a single blog caption
Tazminat davası İstanbul

Tazminat Davası Avukatı İstanbul

Hem maddi hem de manevi tazminat talebinde bulunulması gerektiği zaman tazminat avukatına başvurulmalıdır. Tazminat davaları tek bir hukuk alanına ait bir konu değildir. İş Hukuk, Aile Hukuk gibi pek çok farklı hukuk alanında hukuk davaları açılabilir. Ayrıca bazı durumlarda maddi davaların yanı sıra manevi tazminat davaları da söz konusu olabiliyor. Maddi olarak bir zarara uğrayan kişiler bu hasara neden olan kişiden kaybını talep edebilir. Bunun dışında yine aynı şekilde manevi olarak da bir zarar varsa bunun için de tazminat talebinde bulunabilir.

Hangi Nedenlerden Dolayı Tazminat Davası Açılabilir?

Tazminat davaları farklı birçok nedenden dolayı açılabilir. Örneği çalışan bir işçi işten çıkarılması ve belirli şartları sağlaması halinde kıdem tazminatı hakkı kazanır. Bu tazminatı ödemeyen işverene de tazminat davası açılabilir. Bu da iş hukukunun alanıdır. Ayrıca boşanma davalarında da tazminat söz konusu olabilir. Bunun için de aile mahkemesine başvurulmalıdır. Bunların yanı sıra tazminat davası avukatına başvurulabilecek diğer nedenler şunlardır:

  • İş kazası tazminatı alacağı,
  • İşe iade davası ve tazminatı,
  • Hakaret nedeniyle söz konusu olan tazminat,
  • Boşanma ve nişanının bozulması nedeniyle maddi ve manevi tazminat.

Maddi Ve Manevi Tazminat Tutarı Nasıl Belirlenir?

Maddi ve manevi tazminat miktarının belirlenebilmesi için bazı unsular göz önüne alınır. Maddi tazminatın tespiti daha kolay yapılabilmektedir. Maddi olarak ne kadarlık bir hasar meydana gelmişse bu miktarın tazminatı talep edilebilir. Ancak manevi tazminat davalarında tespit biraz daha zorludur. Bunun için yaşanan zararın boyutunun yanı sıra bir kastın olup olmadığına da bakılır. Ayrıca tarafların ekonomik durumları da manevi tazminatın tespiti için çok önemlidir. Manevi tazminat davasının nasıl açılacağı hangi nedenden dolayı dava açılacağına göre değişiyor. Bu dava süreciyle ilgili uğraşmak istemeyen kişiler ise büromuza başvurabilir. Hangi nedenden olursa olsun tazminat davası açılacağı zaman büromuz ile iletişime geçebilir. Tazminat davalarında edindiğimiz tecrübeler ile beraber müvekkillerimizi en iyi şekilde yönlendirebilmek için çalışmaktayız. Tazminat davası İstanbul hakkında detaylı bilgi almak isteyen kişiler de iletişim bilgilerimiz ile bize ulaşabilir.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button