Single Blog Title

This is a single blog caption

Yangın Tazminatı

Yangın, yıldırım ya da yangına sebebiyet verecek diğer unsurların gelişmesinden kaynaklı kişilerde maddi ve manevi zararlar meydana gelir. Yangın tazminatı, belirli bir nedenden oluşmuş yangından kaynaklı oluşan mağduriyetin giderilmesini sağlamak amacıyla sigorta tarafından verilen tazminat türüdür.

Kaybınıza bağlı olarak açabileceğiniz maddi ve manevi tazminat türleri bulunuyor. Ancak bu tazminat türünde dikkat etmeniz gereken birçok nokta bulunuyor.

Yangın Sigorta Tazminatı Ne Zaman Açılır?

Yangın tazminatı için başvuruda bulunmak istiyorsanız öncelikle yangına maruz kalan incelenmelidir. Yangının temel nedeninin doğal afet ya da istenmeyen kazalardan kaynaklı olduğuna karar verilmelidir. Bunun için üç hakem ve bilirkişi alanda inceleme yapacaktır.

İncelemenizin gerçekleştirilmesinin ardından genel bir rapor oluşturulur. Yangının oluştuğu tarihten itibaren 5 günü geçmeyecek şekilde sigortacıya bildirimde bulunmanız gerekiyor. Bildirimin ve değerlendirmenin ardından bir tutar belirlenir ve tazminatınız için işlemler başlatılır.

Yangın Tazminat İçin Gerekli Kriterler

Yangın sonrasında tazminat almanız için sizden belirli kriterleri karşılamanız gerekecektir. Beklenen bu kriterleri kısaca özetleyecek olursak;

  • Yangının sigorta sözleşmesi hala geçerli iken gerçeklemiş olması gerekiyor. Eğer sözleşmeniz bittiyse tazminatınız ödenmeyecektir.
  • Oluşan yangın sigorta kapsamınca geçerli olması gerekiyor. Sigorta içerisinde belirtilen şartlara uygun olmayan durumda tazminat ödenmez.
  • Yangın ile oluşan zarar arasında mutlaka doğrudan bir bağlantı oluşmalıdır. Yangından kaynaklı dolaylı olarak sizi etkileyen durumlar için herhangi bir ödeme yapılmaz.
  • Yangının temel nedeni inceleme altına alınacaktır. Bu nedenin kasıtlı olmaması gerekiyor. Nedeni doğal afet ya da tesisat gibi problemler olan yangınlardan daha çok ödeme yapılıyor.

Yangın Tazminat Zaman Aşımı

Yangın ile karşılaşılan durumun ardından kişiler tazminat için inceleme ve değerlendirme yaparak tazminat sürecini başlatır. Tüm bu işlemlerin başlamasının ardından tüm talepler 2 yıl içerisinde zaman aşımına uğrayacaktır.

Zaman aşımı taleplerde istenmeyen bir durumdur ve belirlenen tutarın alınmamasına neden olacaktır. Herhangi bir problem yaşamadan yangın tazminatı almak istiyorsanız uzman bir avukat ile işlemlerinizi yürütmeniz yararınıza olacaktır.

Tüm detaylara ve aklınızda bulunan sorulara uzman bir cevap bulmak için Av. Ferhat Kule görüşebilirsiniz.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button