Single Blog Title

This is a single blog caption

Trafik Kazasında Yaralanma Tazminatı

Trafik kazası tazminatı maddi ve manevi tazminat davası sonucunda kusurlu bulunan tarafın % 40 oranında yaralanma tazminatı ödemesi gerekmektedir. Kusur üzerinden 25.000 TL ile 10.000 TL bandında ödeme yapılması TCK yasalarınca uygun görülerek, kusurlu taraftan talep edilmektedir.

  • Kusurlu taraf tazminatı ödemeyi reddeder ya da ödemezse hapis cezasına çevrilir.
  • Kazada % 40 oranında kusurlu olması maddi tazminat ödemesi için yeterlidir.
  • Trafik kazasında trafik sigortası için ödenecek bedel kaza payının % 40 yani 10.000 TL olarak düzenlenmiştir.
  • Yaralama tazminatında karşı tarafın fiziksel olarak işlevsiz olması durumunda manevi ve maddi tazminat davası birlikte açılabilir.

Trafik Kazası Tazminatı

Trafik kazası yaralanma ve ölüm tazimat davaları, TCK’nın maddi ve manevi tazminat davası alanın tekabül etmektedir. Trafik kazası tazminatı, kazada kusurlu bulunan tarafın ödemesi gereken bedeldir. Maddi tazminat davasında, kusurlu taraf karşı tarafa % 40 oranında maddi ya da manevi bedel öder. Para ödemesi gerekebilir ya da hapis cezasıyla hüküm verilebilir.

Trafik Kazasında Ölüm ‘’Kan Parası’’ Tazminatı

Trafik kazasında kusurlu olan tarafın karşı tarafın ölümüne sebebiyet vermesi durumunda, halk arasında kan parası olarak adlandırılan ancak TCK yasalarına göre maddi ve manevi tazminat davası olan ölümlü trafik kazası tazminatı ödenmesi gerekir. Kazaya neden olan kusurlu tarafın, ölen kişinin ailesine, eşi ve çocuklarına kan parası vermesi gerekmektedir.

Tazminatın ödenmemesi durumunda mahkeme, trafik kazasında kusurlu olan tarafın müebbet hapsine hüküm verebilir. 2 yıl hapis cezası ve kan parası sonucunda dava dosyası kapanacaktır.

Trafik Kazası Tazminatı Yasası

Trafik kazası tazminatı BK md. 49’a tekabül eder. Kusurlu olan kişinin yaralama, araca zarar verme veya ölüme sebebiyet verme nedenlerine bağlı olarak mahkeme hapis cezası ya da tazminat bedeli olarak karar kılacaktır. Tazminat davasında, kusurlu olan tarafın maddi ve manevi olarak hasarı karşılaması TCK’nın hak ve hukuk, güvenlik ve trafik güvenliği alanlarına işlenmiştir.

Kazanın dikkatsizlik, alkol kullanımı, hız ve kasti olarak yapılması durumlarına göre hapis cezası ve tazminat bedeli değişebilir. Tazminat davası avukatlarıyla görüşülerek, süreç hakkında bilgi alınmalıdır.

İletişim İçin Av.Ferhat Kule’ye Ulaşabilirsiniz;İletişim

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button