Single Blog Title

This is a single blog caption
Miras Paylaşımı Nasıl Yapılmalı 2019

Miras Hukuku Avukatının Görev Alanları Nelerdir

Miras Avukatı

Miras davası avukatı ölen bir kişinin mallarının paylaşımında yaşanan hukuki anlaşmazlıklar sonucunda devreye girerek hizmet verir. Türk Medeni Kanunu’nun 4721 sayılı Miras Hukuku’na göre yapılan düzenlemeler sonucunda vefat eden kişinin mirasının ne şekilde paylaşılacağı belirlenmiştir. Miras paylaşımının nasıl yapılması gerektiği ilgili kanunda belirtilmiştir. Bu kanuna göre mal paylaşımı yapılmaz ya da mal paylaşımı konusunda anlaşmazlığa düşülürse miras hukuku davası açılabilir.

Miras Hukuku Avukatının Görev Alanları Nelerdir ?

Miras avukatı yalnızca miras paylaşımı konusunda yaşanan anlaşmazlık için açılan davalar ile ilgilenmez. Miras avukatının görev tanımı bundan çok daha fazladır. Miras hukuku içerisinde avukatların verdikleri hizmetlerden bazıları şu şekildedir:

  • Vasiyetnamenin düzenlenmesi,
  • Mirasçı atama sözleşmesi düzenlemek,
  • Veraset ilamı almak ya da veraset belgesinin iptaline ilişkin davalar,
  • Vasiyet alacaklısı olarak miras davası,
  • Mirasın reddine ilişkin davalar.

Miras Paylaşımı Nasıl Yapılmalıdır ?

Miras paylaşımı yapılırken ilk olarak vefat eden kişinin vasiyetnamesine bakılır. Ölümden önce yasal yollar ile hazırladığı bir vasiyetnamesi bulunan kişinin malları bu vasiyetnameye göre paylaştırılır. Herhangi bir vasiyetname söz konusu değilse de eşin hayatta olup olmadığına göre mal paylaşımı gerçekleştirilir. Mirasın dörtte biri sağ kalan eşe verilir. Geri kalan dörtte üçlük kısım ise çocuklar arasında eşit şekilde paylaştırılır. Şayet mirasçılar arasında çocuklar değil de anne ve baba olursa bu durumda da mirasın yarısı eşe yarısı ise ebeveynlere bırakılır. Vefat eden kişi vasiyetname yazmış olsa bile bu vasiyetnameye itiraz edebilmek de mümkün olabilir. Bunun için de miras avukatı vekaletinde dava açılabilir.

Ne Zaman İzale-i Şuyu’ya Gidilir ?

Vefat eden bir kişinin mallarının mirasçılar tarafından paylaşılması gerekir. Bu paylaşım da farklı şekillerde yapılabilir. Bunlardan bir tanesi vasiyetnameye göredir. Bunun yanı sıra taraflar aralarında anlaşmaya vararak da mal paylaşımında bulunabilirler. Ancak mirasta hak sahibi olan kişiler mal paylaşımı konusunda bir anlaşmaya varamazsa da izale-i şuyu’ya gidilmelidir. Miras paylaşımı konusunda herhangi bir hak kaybı yaşamak istemeyen kişiler de İstanbul miras avukatı Ferhat Kule’ye başvurabilir. https://ferhatkule.av.tr  internet sayfasından da avukata dair bilgilerin bulunabilmesi mümkündür.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button